بچه ها ، اخطار امنيتی !

 

شب گذشته پسرم با شگفتي از من پرسيد : شما اخيراَ براي من ايميلي ارسال كرده ايد ؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

من كه بعد از كارت پستال عيد نوروز , ديگر ميلي را برايش نفرستاده بودم با اطمينان خاصي گفتم :  نه .

اما او به من گفت : ولي من الان از شما ايميلي دارم !!؟ با تعجب بالاي سرش رفتم و ديدم  !!  بله ! در باكس او ايميلي از من نقش بسته است !! گفتم شايد اشتباه مي كنم .. .. اما وقتي دقيق تر شدم ديدم نه , درست ايميل خودم است !!؟

به پسرم گفتم : بازش كردي تا ببيني كه چيست ؟ گفت آري .. ولي اولاَ كه سياق ايميل هاي شما را نداشت .. در ثاني داراي فايل زيپ شده اي است كه وقتي اسكن كردم , سايت ياهو اعلام كرد كه حاوي ويروس است ؟؟؟ و اين بر دامنه شك من افزود . لذا زيپ آنرا باز نكردم ..

چيزي كه بيشتر بر دامنه حيرت من مي افزود اين بود كه نامه ي ارسالي از طرف من !مانند 95 درصد از دهها نامه اي كه طي دو هفته اخير آنهم از سايت هايي عمدتاَ گمنام و ناشناس براي خود من هم ارسال شده بود !  4۱ كيلو بايت ( در ياهو  و در پارسی ميل ۴۲ کيلو بايت ) حجم داشت و هر يك با عناوين وسوسه برانگيزي چون :

« re ) 16 ) »  يا  « Re: Proof of concept »  يا « Re: Failure »  و .. .. همراه بود و مانند همه آنها داراي يك پيام كوتاه اما همراه با فايل زيپ شده  !!

تصويري از ايميل هاي رسيده

البته از آنجايي كه باكس من فقط دريافت كننده نامه هاي شخصي است , مطمئن بودم كه اين مرسولات " نامه هاي هرز " است و با " اطلاع و علم قبلي " ! و لابد با انگيزه شيطاني ! ارسال شده است .. لذا بدون بازبيني آنها , بلادرنگ مبادرت به حذف آنها مي كردم .. اما حالا به اينچنين نامه اي برخورد كرده بودم كه خودم به پسرم فرستاده ام ! و خبر نداشتم !

القصــه : داستان از اين قرار است كه :

1 ) يكسري از سايت هايي ( مانند : روزي . دات . كام ) امكاناتي در اختيار افراد قرار مي دهند تا آنان بتوانند ايميل هايي را بدون آدرس فرستنده ! يا با آدرس فرستنده هاي دروغين و يا ( مانند نمونه ما ) آدرس هاي واقعي ! اما متعلق به غير براي اشخاص بفرستند .

2 ) فرستنده ايميل هاي 4۱ كيلويي ( كه ناشيانه دو يا چند ايميل اينچنيني را اما با آدرس ها و پيغام هاي گوناگون ارسال مي كند و پشت سر هم در باكس مي آيد !! ) ويروسي را در قالب فايل زيپ شده ارسال مي كند كه كرم اينترنتي جديدي است به نام " كرم Netsky.Q " كه اخيراَ در شبكه هاي اينترنتي رواج يافته است .. ( براي اطلاع بيشتر اين مطلب را بخوانيد )

3 ) فرستنده اين ويروس ها تعمداَ از اين جمله كه : «  Attachment : No Virus found » استفاده مي كند تا اين توهم را القا’ كند كه فايل ارسالي فاقد ويروس است ! و اگر چنانچه باكس شما مانند ياهو سيستم اسكن نداشته باشد قادر به شناسايي آن نخواهد بود .

4 ) عامل اين قضايا هر كس است كسي است كه وبلاگ نورد است ! چرا كه آدرس ايميل ها را از روي پيغامي كه هر يك از ما بر روي يادداشت دوستانمان مي گذاريم , شناسايي و برداشت مي كند . يادم مي آيد حتي اخيراَ يكي از دوستان در يادداشت ۱۹ فروردين خود از رخنه اي كه در وبلاگش جهت بدست آوردن پسورد وبلاگش شده بود خبر داده بود ..

پس تعجب نكنيد اگر روزي نامه اي هم از من براي شما بيايد كه اولاَ حجم آن 42 كيلو بايت باشد , ثانياَ حاوي فايل زيپ شده باشد و در مرحله بعد هم به شما اطمينان دهد كه ويروسي نيست ..

از من بشنويد : بدون اينكه تعجب زيادي بكنيد , آنرا حذف كنيد و نفس راحتي بكشيد .. ..

 

/ 34 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ونوس

سلام يوسف عزيز... امروز با يه شوقی آمدم سراغ وبلاگتون ... وقتی با پيامتون روبرو شدم سريع رفتم سر ايميلم... البته بيشتر از روی کنجکاوی.. اما متاسفانه ايميلی از شما نداشتم..(شايدم خوشبختانه).... نکته جالبی بود اما... اميدوارم پايدار باشيد...

SaRa

سلام.از اين بلاها سر من هم اومده...و در اينکه دوست عزيز وبگرد هستند شکی نيست....سبز باشی و پايدار.

لي لي بيت

والا اين چيزا ديگه تعجب و شگفتی نداره!

مجید

سلام... از شما چه پنهان من هم چند تا از اینها دریافت کردم... التملس دعا... یا حق!!

ماماني هستي

سلام ازطريق وبلاگ شکوفه باشما آشنا شدم و چه خوب شد از اخطارتان متشکرم هميشه و در همه حال موفق و سلامت باشيد بازم ممنون

Hosein

نامه ای از فهمیه به غلامرضای ذوست داشتنی اش :::::::::www.arafeh.persianblog.ir

نورموسوي

سلام.آقا محسن شما رو هم گرفتن......آقا شرمنده تازه از شيراز اومدم جات خالی . کنگره شعر عاشورابود.خيلی حال داد.به روز می کنم.....به طرز عجيب و غريبی عاشورايی باشی!!!!!!!‌ !!!!!!!

negah

سلام . اتفاقا من هم يه همچين مشکلی پيدا کردم . چندين ميل برگشتی داشتم که تا حالا خودم نفرستاده بودمشون !! نميدونم برای کی فرستاده بود ...آدرسهاي عجيب غريب ! اما ميلی که من يعنی از طرف باکس من فرستاده شده بود ويروس داشت ! فعلا اون باکس را قرنطينه کردم تا بعد !!

فروزان و باران

مرسی از اين اخطار ... راستی من تصوير ايميل ها رو نديدم !!! ... پيروز باشی

راهيان سفر عشق

با سلام و عرض ادب و احترام محضر همه دوستان و عاشقان ابا عبدالله .......حکايت راهيان سفر عشق حکايت دل ست و دلدادگی،عشق ست و عاشقی، حکايتی است که می بايست عاشق و شيدا بود تا آن را حس کرد....... پس با ما همسفر و همراه باشيد تا قصه عاشقی مان را با هم بسرآئيم. .. يا علی مدد