بهره ای از قرآن

((   انما مثل الحیوه الدنیا کماء انزلناه من السماء ))<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

همانا ؛ دنیا بمانند آبی است که از آسمان نازل می شود

 

قرآن « زندگانی دنیا » را شبیه « باران » دانسته ! شاید از این بابت که کار « دنیا » مانند « باران » جز به تدبیر و حلیت الهی تحقق پیدا نمی کند ! شما کدام کار دنیا را می توانید بیابید که به صرف تدبیر و حیلت بشری راست و مهیا شده باشد ؟ ( مگر به تقدیر و قسمت الهی )

هرچند باران به تقدیر است اما استسقاء و خواستن باران به دعا و نماز در شریعت رواست ... همچنانکه طلب روزی و رزق ( علیرغم اینکه به تقدیر و قسمت است ) هم رواست و کوشش در راه آن و از خدا خواستن آن سزوار بندگان .

پیامبر (ص) فرمودند : هر گاه از خدا چیزی خواستید بقدر کفایت طلب کنید ؛ چه این دنیا همچون آب است و خداوند آنرا به آب مثل زده ..

  • آب هر گاه به اندازه باشد سبب صلاح و سعادت خلق است و چون از حد و اندازه خارج شود باعث فساد و خرابی است . مال دنيا هم همینطور ! هر گاه بقدر کفایت و نیاز باشد نعمت است و اگر از آن حد بگذرد سبب طغیان و کفران نعمت می شود .
  • آب تا وقتی روان است ، پاک و پاکیزه است و اگر راکد شود تغییر کرده و می گندد . مال دنيا هم به همین منوال است . اگر جریان یابد و انفاق شود و در راه صحیح مصرف گردد ، صاحبش محمود و پسندیده است اما اگر همین مال امساک شود و روی هم انبار گردد صابش مذموم و ناپسندیده است .
  • آب اگر پاک باشد و زلال شایسته آشامیدن و پاکیزه کردن است اما اگر ناپاک باشد شایسته این مقام نیست ! همین گونه است مال دنيا ؛ اگر از راه حلال بدست آید شایسته بهره مند شدن است و اگر نه، نارواست.

     

************************************

این مطالب رو _ که کمی هم تلخیص کردم _ تو وبلاگ « صدای سخن عشق » دیدم . صاحب اون این مطالب را با کمی تلخیص ! از  کتاب کشف الاسرار و عده الابرارنوشته بود . چون دیدم مطلب زیباییه گفتم شما  هم اونو بخونید و هم اينکه تو این ماه زیبا با این وبلاگ زیبا و معنوی آشنا بشین .

/ 11 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طوطي شكز شكن

سلام. حط يار به روزه. خوشحال ميشم تشريف بيارين. يا حق

zita

سلام.فکر ميکردم که اين رولينگ بلاگ درست شده؟!حالا می بينم که شما دو بار آپ کرده ايد و من متوجه نشده ام.کار قشنگی کرده اند٫آقای احمدی نژاد.حالا ممکن بگويند که برای تبليغ بوده و...اما مهم نيست٫کاری که انجام ميشود مهم است.در مورد باران و پول ...بسيار با معنی و حساب شده گفته شده٫کاملن موافقم.

bidel

حضرت امام حسن (عليه السلام) مي فرمايند: مكارم و فضائل اخلاق ده چيز است:1 ـ راستگويى، 2 ـ راستگويى در وقت سختى و گرفتارى، 3 ـ بخشش به سائل، 4 ـ خوش خُلقى، 5 ـ پاداش در مقابل كارها و ابتكارات، 6 ـ پيوند با خويشان، 7 ـ حمايت از همسايه، 8 ـ حق شناسى درباره دوست و رفيق، 9 ـ ميهمان نوازى، 10 ـ و در رأس همه اينها شرم و حياست. .... سلام... ممنون از ارايه اين برداشت قرانی و معرفی وبلاگ صدای عشق... ميلاد مبارک باشه...

حامد کشکول

سلام . اگه مال دنيا اندازه باشه فلان است و اگر زياد باشد فلان . پس اينجا تکليف زير خط فقری ها چی می شه .

قافله نور

سلام دوست داشتم قبلش از من اجازه می گرفتيد گرچه اينها حرف دل است کلمه برای خداست.راستی من دوست دارم تبادل لینک داشته باشیم مطالب خوب زیاد هست فقط همت می خواد که از مطالعه بکنیم و روی کاغذ بنویسیمشون خداحافظ

قافله نور

سلام خوبيد ميلاد نور مبارک باد قال امام المجتبى‏عليه السلام: اعلموا ان الله لم يخلقكم عبثا و ليس بتارككم سدى، كتب آجالكم و قسم بينكم معائشكم‏ ليعرف كل ذى لب منزلته و ان ما قدر له و ما صرف عنه‏ فلن يصيبه. ( تحف‏العقول، ص 234) امام ‏عليه السلام فرمودند: «اى بندگان خدا» بدانيد كه خداوند شما را بيهوده نيافريده است، و به حال خود رها ننموده، مدت عمرتان ‏را نوشته، و روزى شما را بينتان تقسيم نموده تا هر خردمندى‏ قدر و ارزش خود را بداند و بفهمد جز آنچه مقدر شده هرگز به‏ او نمى‏رسد. من به روزم (يک سوال پرسيدم خدای شما کيه بياين و به اين سوال جواب بدين) خدانگهدار

aminmoj

آقا يوسف : «سگ و لانچيکای خيس»

مروارید عرفان

سلام دوست عزیز / بامید قبولی طاعات . لطف خداوند بیشتر شامل حال آن بنده ای میشود که بر او توکل کند . شاد باشید .

zita

سلام.نميدونم چرا نميتونم ميل براتون بفرستم.ميشه شما يک امتحانی بکنيد؟ممنون

حامد کشکول

سلام . اين همه راه پاشدم اومدم فکر کردم مطلب جديد نوشتی . حالا بايد دست خالی برگردم . ولی نه . قسمت بوده يه التماس دعا بگم و برم . خداحافظ