زماني كه وقت برخاستن فرا رسد

 

اين متن را با الهام از كامنت چند روز پيش هدی گردآوري كردم . اميدوارم مفيد فايده افتد .

××××××××××××××

زماني كه وقت بيداري و برخاستن فرا رسد .. چنان هول و دهشت همه را فرا گيرد ، كه مردم را مست بيني .. وحال آنكه مست نيستند .. در آن روز مادران شيرده ، كودكان شيرده خود را از ياد ببرند و زنان باردار ، بار خود را بر زمين گذارند .(1)

در آن هنگام ، وقتي عذاب قهر الهي را ببينند، خواهند دانست كه نه تخفيفي است و نه مهلت دوباره اي (2) و يقين كنند كه جايشان در آن است و راه گريزي نخواهند يافت (3)

در آن روز اگر تمام چيزهاي روي زمين در اختيار ستمكار باشد ، همه را براي نجات خويش خواهد داد . (4)

آنروز كه چهره ها در آتش دگرگون شود ، خواهند گفت : اي كاش از خدا و پيامبرش اطاعت مي كرديم و گردن نهاده بوديم (5)و اي كاش مي توانستم به دنيا باز گردم .. و اي كاش آيات پروردگار را تكذيب نمي كرديم و از مؤمنان بوديم . (6)يا اي كاش كسي را شريك پروردگارم قرار نمي دادم . (7)

روزي كه از حسرت ، دست را به دندان گزيده و خواهند گفت :‌ اي كاش راه رسول خدا را پيش گرفته بودم و فلاني را به عنوان دوست برنمي گزيدم . چرا كه او با وجود قران و هدايت الهي مرا گمراه ساخت (8)

در آن روز نامه اعمال بندگان را بدستشان دهند ..

و اما كسي كه نامه اعمالش را بدست راستش دهند ، گويد : ‌بيائيد نامه اعمال مرا بخوانيد .. من يقين داشتم كه حساب اعمالم را خواهم ديد . اين كس زندگي رضايت بخشي خواهد داشت . در بهشتي كه برين است ..(9)

و اما كسي كه نامه اعمالش را بدست چپش دهند ، خواهد گفت : كاش نامه عمل مرا اصلاً به من نمي دادند تا نمي فهميدم كه حسابم چيست ! اي كاش مرگ پايان كار بود . چرا كه مال و منالم مرا بي نيازم نكرد و قدرتم از دست نمي رفت . (10)

ناگهان ندا خواهد آمد :‌

او را بگيريد و به زنجير كشيد و به دوزخ افكنيد و با زنجير ضخيم هفتاد زراعي ببنديدش . چرا كه به خداي بزرگ ايمان نياورد و مستمندان را اطعام نمي كرد . پس امروز در اينجا يار مهرباني ندارد ( تا به او محبت كند ) و غذايش جز چرك و خون نخواهد بود .. غذايي كه جز خطاكاران خورنده اي ندارد ..(11)

آري ، ما شما را از عذابي كه نزديك است آگاه مي كنيم .. از روزي كه انسان آنچه را كه پيش فرستاده خواهد ديد .. (12)

در آن روز انسان متذكر و متنبه خواهد شد . اما چه فايده كه اين تذكر به حال او سودي نخواهد داشت . در آن روز آدمي خواهد گفت :‌ اي كاش براي زندگي ابدي ام چيزي از پيش فرستاده بودم (13)

در آن روز هيچ كس را مانند او عذاب نخواهند كرد (14)

بگذريم كه برخي نيز آرزو كنند كه اي كاش خاك بودند .. (15)

*******************************************

سوره حج آيه 2          2ـ نحل 276       3- كهف 53       4- يونس 54       5- احزاب 66        6- انعام 27        7- كهف 42                    8- فرقان  27 الي 29        9- حاقه 19 الي 22        10- حاقه 25 الي 29         11- حاقه 30 الي 37        12- نباء 40        13- فجر 23 و 24           14- فجر 25        15- نباء 40

/ 25 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
aidaa

من متوجه نشدم چه تنبهی؟کی بايد تنبيه شود؟بلای طبيعی مگه تنبيهه؟مرگ تنبيهه؟ ممنون که به وبلاگ من سر زدين.

يوسف

آيداي عزيز سلام . مفهوم تنبّه با تنبيه متفاوت است . هرچند هر دو از يک ريشه باشند .. مانند شهد و شهادت و شهيد و مشهود و .. واما منظور من در واقعه بم تنبّه از اين بليّه طبيعی بود نه تنبيه !! تنبّه هم نوعی درس گرفتن از قضاياست . اگر خداوند حکيم است و تمام کارهايش بر مبنای حکمت الهی اوست .. پس قضايايی چون سيل و زلزله و .. غيره نمی توانند از دايره شمول حکمت او خارج شوند .. ذات اقدسش در قرآن كريم فرمود : ولبنونکم بشيء من الخوف و الجوع و نقس من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرين .. که ما شما را در برابر چيزهايی مانند ترس ـ گرسنگی ـ کمی و نقصان اموال ـ و حتی کم شدن نفرات ( مرگ ) و دست آوردهايتان ( محصول و .. ) آزمايشتان می کنيم .. تا ببينيم چه کسی در ايمان پايدارتر است .. آنگاه بشارت به صابران بده .. آنانی که هر گاه مصيبتی به آنها روی آورد گويند :ما از خدائيم ( چيزی از خود ندارم ) و بسوی او باز می گرديم .. البته اين قضايا دستاوردهاي ديگري نيز دارند كه بجاي خود قابل تامل است ..

يوسف

واما هديه عزيز . سلام و مويد به نصر الهی باشی . قوانين ثابت طبيعت که از آن به « استدراج » ياد می کنند از شمول عادات خارج است .. زمين بر اساس قانون خود بر محور معينی دور زمين می گردد و از حرکت وضعی آن شب و روز و بهار و تابستان و پاييز و زمستان بوجود می آيد . اين را نبايد به حساب عادات !! که در مکاتب اخلاقی مذموم شمرده شده گذاشت . آنچه که مورد مذمت شمرده شده و قبيح است در دايره رفتار و انديشه موجودی به نام انسان است که در تمامی عالم خلقت « اشرف » و « برتر » شمرده شده و ساير خلايق نيز تحت اراده او قرار گرفته اند .. فرمود : و خلق لکم من فی السموات و الارض .. آنجه در آسمانها و زمين است برای شما خلق کرديم و مسخر شماست .. پس آدمی نبايد به آنچه بدست می آورد بسنده کرده و متوقف شود .. ببخشيد از طولانی شدن مطلب ..

محمد جواد طواف

زلزله نشانه ايست.. پيامي براي ما دارد.. اينهمه پيام در طي تاريخ براي ما امدند .. ولي ما نمي شنويم.. از معنويت دور شده ايم.. شكرگذار نيستيم... و ناسپاسيم.. وقت آن است به خود آييم..

Hootan

سلام ...در مورد برخواستن بگم عزيزم .... بر خواستن داريم تا بر خواستن ...اما وقتی که نوبتت برسه بدون که متوجه ميشی پس زيبتر اينه که به زيبايی بری نه به زشتی ...اما زلزله بم زمان بر خواستن نبود و شايد اصلا يک حادثه بزرگتر از زلزله بود که خيلی حرفا برای گفتن داشت اميد وارم که به خوبی حرفاش رو متوجه شده باشی دوست من و فقط به گفته های کتاب خدا اکتفا نکنی ...چون که بيشتر حرف ها رو تو همين دنيا بهت ميگه و نشونت ميده به خاطر همين مکتوب نشده ...پس برای شناخت خـــــدا بيشتر تلاش کن و با چشمانی باز تر ببين و گوشهايی شنواتر .... موفق باشی

شكوفه

شد خزان گلشن آشنایی ........ باز هم آتش فشاند زد جدایی !!‌دوست عزیز سلام !! !‌ ممنون که هيچ وقت تنهام نميگذاری و بهم سر می زنی ! ببخشيد اگه دير به دير به ديدنت می آيم امیدوارم که همیشه پیروز و موفق و سربلند باشی ! در پناه حق

iman

نمى‏دانم تا به حال عاشق شده‏ايد يا نه. نمى‏دانم چقدر اين فرصت‏برايتان پيش آمده كه به چيزى يا كسى عشق بورزيد اما اين را مى‏دانم كه اگر خون تشيع در رگ‏هاى شما جارى باشد بى‏شك تا به حال هم عاشق شده‏ايد. اصلا بگذاريد آب پاكى را روى دستتان بريزم. در شهر ما بچه‏ها قبل از آن‏كه حرف بزنند عاشق مى‏شوند. اين‏كه مى‏گويم شهر ما فكر نكنيد شهرى خارق‏العاده روى اين كره خاكى پيدا شده، نه... در صورت تمايل به من سری بزنيد و از حال و هوای ما باخبر بشين.

فریبااحمدی

سلام ،آیات انتخابی هدی و شما بسیار زیباست .البته تصور من این است که این فاجعه زیاد به خدا مربوط نیست.والا چرا در هکایدو زلزله ۳/۸ ریشتری یک نفر هم کشته نمیدهد؟ ندانم کاریها ،تنبلیها و عدم مسئولیت پذیری ما ربطی به خدا ندارد.و ای کاش که بدون زلزله تنبه بگیریم.من هم باعنوان بم غم مطلبی نوشتم.موفق باشی .

غير

مي شه .....توضيح داد با اين متن.....