انسان خوب و انسان بد !

 

انسان خوب کسی نيست جز استادی برای انسان بد ؛

و انسان بد کسی نيست جز چالشی برای انسان خوب .

***************************

سلام . اين روزها ايام شهادت سه تن از انسانهای شريف عالم هستی ( حضرت خاتم النبيين ، امام حسن و امام رضا ـ صلوات الله عليهم ) است . من شهادت اين « انسان های خوب » را بهتون تسليت می گم . اميدوارم پيرو واقعی اونا باشيم . تو همه جا و هميشه .

بحث راجع به « خوبی » و « بدی » را هم يادم نرفته . حتماْ احيائش می کنم ..

  .. مقوله حفظ ميراث فرهنگی فقط به نگهداری بناهای تاريخی و مجموعه ظروف سفالی و سنگی و فلزی و ايضاْ چند مجموعه نقاشی و خطاطی و کتب قديمی در موزه ها نيست ؛ بلکه بخش عمده آن در يافت و حفظ و اشاعه آئينها و مراسم و حوادثی است که از دير باز به نام فرهنگ و ادب و هنر و اخلاق در رفتار و کردار ملت مسلمان و شيعه ايرانی بجای مانده است و استمرار خواهد يافت .

از جمله اين مراسم آئينهای نمايشی و الحان و آهنگها و نغمه هايی است که به اشکال مرثيه خوانی و نوحه خوانی و شاهنامه خوانی رواج دارد .

حالا چرا اينها را گفتم ؟ بخاطر اينکه امشب جاتون خالی بود فرهنگسرای ارسباران .. مراسم شمايل گردانی و مرثيه خوانی « رسول نجفيان » بود و گروه همخوانش بهمراه سازهای کوبه ای .. اثری اصيل و ارزشمند فولکور ايران بهمراه نواهای شورانگيز عاشورايی از رسول نجفيان .

مراسم شمایل گردانی و مرثیه خوانی

باورم نمی شد بشه اينگونه هم به مصائب عاشورا نگريست .. و گريست ! حال و هوای فرهنگسرا بحدی شورانگيز و عرفانی بود که برخی از صحنه های اون منو بياد مصيبت های مردمان جنگزده سوسنگرد و دهلاويه و .. زمان جنگ می انداخت . خصوصاْ که مراثی و نوحه خوانی های ارائه شده ، رنگ و بويی قومی و محلی برگرفته شده از همه جغرافيای ايران داشت .

گويا سه شنبه و چهارشنبه ( اول و دوم ارديبهشت ) آخرين روزهای اجراست .. اگر تونستيد برای ديدنش برويد . ساعت اجرا ۳۰/۲۰ است و رايگان . اما اگه می خواين سرپا نايستيد نيم ساعت زودتر اونجا باشين .. 20.gif 

اينم شماره روابط عمومی ارسباران : ۸۶۰۰۱۹۹

 

/ 22 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
fatima

سلام اولا ممنون که سر زديد با اینکه مدتی است خبری از من نیست دوما ممنون از پيام اخطارتون سوم اينکه اره خيلی خوبه که ادم به سنتای پيشين برگردهيه ديداری از اتشکده ها داشته باشه تخت جمشيد ..... که فکر می کنم باستانی ترند!اينو گفتم چون قبل از اينکه يه فرد يه مذهبی داشته باشه يه مليت و يه هويتی داره! گذشتگان ما هويت ما هستند! بعدشم اينکه تا جايی که توی تاريخ خوندم حضرت زينب درشهادت برادرش گريه نکرد مثه ايرانيا که هنوز مرثيه شروع نشده اشکاشون مياد بلکه سخنرانی کرد و سعی کرد کار نا تمام برادرش را تمام کند نه مثه ما که هر سال عزا می گيريم بدون اينکه شودی داشته باشه! بهرحال موفق باشيد يا حق

بزرگ

يوسف خان اگه روزگار گذاشت يه سري به ارسباران بزن ! شمال غربي كشوره . نزديك خدافرين . خيلي باصفاست .

ehsan

اول از همه از شما به خاطر يادداشتهای زيبای شما وپیامهای کوتاه و خواندنی شما که برای من بسیار زیبا ارزشمند و مفید است تشکر کنم .در موردیادداشت آخر شما به عنوان دوست و برادر جدیدتان باید بگویم که به نظر من به همان اندازه که رفتن به مراسم مرثیه خوانی و نو حه سرایی وآشنایی با مصیبت ائمه زیبا وسرشار از نکات اخلاقی وآموزنده است .تفکر در ماهیت زندگی آن انسانهای بزرگوار ومطالعه وتامل در مورد زندگی آن بزرگواران حتی با خواندن کتابی کوچک در مورد چگونه زیستن وعملکردشان وداشتن بینشی واقع بینانه و منطقی نسبت به آن انسانهای آزاد و سرافراز بسیار زیبا خواهد بود.به امید دیدار و خدا نگهدار.

maryam

سلام.ممنون که سر زدين.راستی دليل اين که فقط ۳ تا متن تو وبلاگمه تازه ساختن وبلاگمه .همين.التماس دعا

Hosein

مادرم فاطمه الگوی خوبی است برای من ...::::::http://arafeh.persianblog.ir

Hosein

سلام/ بنده هم اين ايام رو به شما تسليت می گم/ يا حسين

یوسف

سلام.... جمله زيبايی بود.... اونجا هم که ديگه دير فهميديم.... ديده بان برج مينو

الهدي

سلام.قبلا هم اينجا اومده بودم.مطالب خوبي مي نويسيد.اميدوارم به زودي مطلب خوبي و بدي را بخونيم.التماس دعا.ياعلي.ع.

يوسف

« بزرگ » خوبم . خدا از بزرگی کمت نکنه .. چرا پس ردپايی از خودت نذاشتی تا قرار مدارامون تکميل بشه ؟ منتظرم .