گلوله خوب نیست ؛

زوریا Zoriah، یک فتوژورنالیست مشهور آمریکایی است. او اخیرا از جریان یک بمب‌گذاری انتحاری و پیکر اجساد سربازان آمریکایی و مردم عکس‌برداری کرده بود.

زوریا که زمان کوتاهی بعد از انفجار در محل حادثه ظاهر شده بود، عکس‌هایی از کشتگان حادثه و از جمله جسد 4 سرباز آمریکای گرفت. با وجود اینکه عکس‌های او با مقاد موافقت‌نامه‌ای که با ارتش امضا کرده بود، مطابقت داشت، ‌از او خواسته شد که عکس‌هایش را از وبلاگش بردارد. زوریا موافقت نکرد و به همین خاطر از عراق اخراج شد.

 

در حالی که ارتش، این عذر را می‌آورد که عکس‌های زوریا باعث ناراحتی خانواده‌ها و افشای اطلاعات راهبردی شود، دلیل اصلی این کار می‌تواند پنهان کردن حقیقت از آمریکایی‌ها باشد.

این عکاس در پستی که در وبلاگش، یک هفته پیش منتشر کرده است، می‌نویسد :

«با وجود خستگی، هنوز دستم می‌لرزد و قلبم به شدت می‌تپد، آمیزه‌ای از ترس، افسردگی و آدرنالین، باعث شد که فکرم به این سمت برود که تنها یک تصمیم ساده افراد بمب‌گذار باعث شده است که من در شمار یکی از کشته‌هایی نباشم که هر روز بر تعداد آنها اضافه می‌شود. به عکس‌های که 26 ژوئن گرفته‌ام نگاه می کنم و عقیده دارم که آنها نتوانسته‌اند احساسات شاهدان بمب‌گذاری انتحاری القائده را در کرماه/ گرما Karmah/Garma  را به همراه بوها و صدای جیغ‌ها و گریه‌ها صحنه، ضبط کنند.

 

من می‌خواهم شما آنچه را که دیگران در زندگی روزمره با آن روبرو هستند، ببینید و درک کنید، آنچه را که شهروندان عراقی و سربازان خارجی می‌بینند، مشاهده کنید. می‌خواهم کسانی که عکس‌هایم را دنبال می‌کنند، درک کنند که گرچه من قادر هستم عکس‌هایم را از جنگ به شکل هنری به جهانیان عرضه کنم ، آنچه واقعا در اینجا در حال رخ دادن است، وحشت است. پیام من این نیست که عکاسی جنگ عکس‌های باارزشی می‌آفریند، پیام من این است که جنگ باعث رنج و بدبختی انسان‌ها می‌شود.»

 

عکس‌های این حادثه را می‌توانید در اینجا ببینید. ( عکس‌ها حاوی صحنه‌های بسیار ناخوشایندی هستند )

عکس‌های زوریا در فلیکر

عکس‌های زوریا در وب‌سایتش

/ 4 نظر / 21 بازدید
ماری

سلام من که چیزی از این حرفا سرم نمیشه ! ميلاد ميوه ي دل هشتمين ستاره ي امامت و پيشاپيش ميلاد مولود كعبه رو تبريك ميگم

مداحی

عکس ها رو در سایتش دیدم... واقعا دردمندناک شدیم [ناراحت][سبز]

س.م.ع

سلام.... من فقط اینقدر می فهمم که همه چیز برای آمریکایی ها مباحه... اما دفاع از حقوق ملتها یه جرم نابخشودنی از دیدشون محسوب میشه... خاک بر سر این دنیای متمدن... ترجیح میدم غارنشینی را...

پت ومت

سلام من هرچی سعی کردم عکس هارو باز کنم نشد که نشد[ناراحت]ولی از همون عکس اولی معلومه چه خبره من هم به روزم[لبخند] شاد باشید[گل]