اصرار يک دختر ايراني متولد آمريکا بر مليت ايراني

<?xml:namespace prefix = o />

راديوفردا در يکی از گزارش های چند روز پيش خود خبری رو آورده بود که فکر کردم شايد برای شما هم جالب باشد :<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

يک دختر ايراني 20 ساله به نام رويا اسکندري که در دانشگاه کاليفرنياي آمريکا مشغول به تحصيل است براي تعطيلات سال نو و ديدن مادر و پدرش راهي لندن مي شود . رويا از هواپيما که پياده مي‌شود و وارد فرودگاه مي‌شود، در فرم مخصوص مسافرها، مليت خود را ايراني مي‌نويسد که البته اين کلمه با پاسپورت آمريکايي او جور درنمي‌آيد.

او مي‌گويد ، وقتي که وارد فرودگاه شدم و کارت ورود و گذرنامه ام را دادم ، از من پرسيدند : مليت شما چيست ؟ و من گفتم که ايراني هستم . مامور گذرنامه از من پرسيد که اگر ايراني هستي پس پاسپورت ايرانی ات کو ؟ من گفتم : چون در آمريکا متولد شدم و در آن جا زندگي مي‌کنم ، پاسپورت آمريکايي دارم ولي ايراني هستم . چون پدر و مادرم ايراني هستند .

خبرنگار راديو فردا می گويد از رويا پرسيدم : مگر اين قوانين را از قبل نمي‌دانستي؟

او گفت : بله مي‌دانستم . ولي اولين باری بود که آمريکا را ترک مي‌کردم و نمي‌دانستم اين مشکل برايم پيش مي‌آيد.

ـ رويا با اينکه کاملا فارسي را مي فهميد اما چون کلمات فارسي را به سختي ادا مي‌کرد از من خواست تا بقيه حرفهايش را به انگليسي بزند . اينجا بود که از او پرسيدم چه شد که اين قدر سرسختانه به اين نتيجه رسيده که مليت او ايراني است و نه آمريکايی ؟

وی پاسخ داد : ما اخيرا در کلاسي که داشتيم در مورد اين موضوع بحث مي‌کرديم . من آن جا خودم را آمريکايي مي‌دانستم و هيچ وقت فکر نمي‌کردم که ايراني هستم . معلم من به من نشان داد که فارغ از آن که کجا هستم ، فرهنگ من آن چيزي است که هستم . به نوعي من با فرهنگ و روش ايراني بزرگ شده‌ام ، پس ايراني هستم.

ـ رويا بعد در مورد اين که کلاس چه بوده و چه جور بوده صحبت کرد .

در واقع يک کلاس مردم‌شناسي بود. استاد ما با آدم‌هاي جورواجور از تمام دنيا برخورد داشت . آدم خيلي خيلي روشنفکري بود . در واقع داشت با آدم‌هايي از هفت ، هشت کشور مختلف حرف مي‌زد و تمام تلاشش اين بود که به ما نشان بدهد که کيستيم .

ـ من فکر مي‌کنم خيلي از ماها اين حس رويا را تحسين مي‌کنيم که با توجه به اينکه چنين اتفاقي برايش افتاده باز هم در گفت‌وگو به ايراني بودنش افتخار مي کرد. رويا اسکندري دختر 20 ساله ايراني، آمريکايي بعد هم خواست تا سال نوي مسيحي را به همه تبريک بگويد.

سال نو مبارک !

هلوع : بابا ای ول ! بازم به راديو فردای آمريکايی خودمون ! 

/ 14 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
madare sepid

خيلی جالب بود احسنت به چنين خانوده ای که چنين دختر با هويتی در مهد بی هويتها پرورش دادند . ممنونم از نظرتون من از رنگ قالبم اون پايين تر ها نوشتم ... خودم هم از رنگ سياهش خوشم نمياد اما تو قالبهای اماده پرشين اين از همه شيکتر بود فونتها رو هم رنگی ميکنم که چرخش رنگ باعث خسته شدن چشمان شما خوبان نشه اما مث اينکه شما هم مث من چشمهاتون قيری ويری استيگماته !

مینا

زنی ديگر گفت که ممکنه برگرده. از اينکه می بينم دوست جديدم با دوستای قديمم با همشهريام اينقدر آشناست( منظورم زنی ديگر و پگاه مهربونه) خیلی خوشحالم.لينکتون رو اضافه کردم

A R @ S H

سلام .. مطلبت جالب بود .. ممنون که سر زدی .. به روز شدم .. موفق باشی

bidel

سلام يوسف عزيز... اهل باطل گاهی وقت ها هم حقيقتی را ميگن...و ای ول شما که گوش به زنگ خبرای خوب هستی و مطالبت اميد بخش و شور آفرينه...

aminmoj

دمِ هستي خانوم رو كه ديديم ، چاكر شما هم كه هستيم دربست ... اصلا كي گفته من اسم شما رو ننوشتم يوسف جان ؟ باور نمي كني يه سري بزن و ببين ...

بشرا

سلام .... اینو شنیده بودم ولی نه از رادیو فردا !!! .... ، در مورد پست قبلی تون ، .... زنی دیگر !!! ... بماند .

pegah

از ديدن کارت تبريک هومن خيلی لذت برد دست شما درد نکنه هنوز تولد هومن نيومده تا بيست و يکم مرداد کلی فرصت داريم هومن الان وارد هيجده ماهگی شده آهنگ وبلاگتون اشک به چشم آدم مياره.موفق باشین در اولین فرصت با اجازه‌تون به شما لینک میدم.تا بعد

محمدمهدی

سلام عمو یوسف عزیزو مهربونم. . از اينكه محبت كردي و در جشن تولدم شركت و با يادداشت زيباتون منو شرمنده محبتهاي خودتو كرديد از صميم قلب تشكر مي كنم. اميدوارم باز هم شما را در وبلاگ بابام ببينم. هميشه و همواره دلتون شاد . لبتون خندون و تنتون سالم باشه . ««« دوستدار شما : محمد مهدي»»»

رقص باد

.....(:.............نميدانم چه بايد بگويم...

PARVIN

سلام با عرض معذرت بايد بگم از قسمت ثارالله خوشم نيامد.