عقیده ای که از بند رها شد !

یکی دیگر از تئوری‌پردازان برتر (!) دوم خرداد هم از همجنس‌گرایی دفاع کرد !

اکبر گنجی نویسنده جنجالی عصر دوم خرداد ، در جدیدترین مقاله خود در پاسخ به اظهارات یکی از دوستان نزدیک خود _ محسن کدیور _ که ابراز داشته بود همجنس‌گرایی غیرانسانی است ، با تاکید بر این که همجنس‌گرایی همان قدر انسانی است که نا همجنس‌گرایی ، کسانی که این گرایش شنیع را فاقد پشتوانه اجماع بین‌المللی به عنوان یکی از مصادیق حقوق بشر معرفی می کنند مورد انتقاد قرار داد .

اکبر گنجی ( که به بیان بی‌پرده نتایج واقعی ایده پلورالیسم دینی شهرت دارد ) در مخالفت با نظر دوست دیرینه اش که گفته بود : « مسلمانی مطلقاً با هم‌جنس‌گرایی نمی‌سازد » نوشت :

ملاک و معیار مسلمانی چیست تا بر مبنای آن ملاک بفهمیم چه چیز با مسلمانی سازگار است و چه چیز ناسازگار ...

مسیر صحیح بشری چیست ؟

مگر فقط یک راه صحیح وجود دارد که بشریت باید آن را طی کند ؟

آیا نفی پلورالیسم و قبول انحصار گرایی معرفتی و اجتماعی لازمه‌ی منطقی این مدعا نیست ؟

عقیدهء از بند رها شده !؟ 

گفتنی است کدیور اولین کسی بود که با تکیه بر تکثرگرایی دینی، تلویحا لزوم ملاک بودن اعلامیه جهانی حقوق بشر به جای احکام صریح اسلامی را یادآور شده بود و اکبر گنجی پس از این گرایش کدیور بود که در کتاب خود ( مانیفست جمهوریخواهی ) ادعای فوق را صراحتا بیان کرد .

هلوع نوشت : اکبر گنجی پس از گذران دوره محکومیت خود به غرب رفت و در آنجا بود که همکاری‌های خود را با بنیادها و موسسات پژوهشی آمریکایی نومحافظه‌کار مثل " آمریکن اینتر پرایز " آغاز کرد . پیش از اکبر گنجی نیز یکی از یاران حلقه کیان و نویسندگان روزنامه‌های زنجیره‌ای به نام "مجید محمدی" مدعی شده بود که همه حکومت‌ها بالاخره مجبور به رفع ممنوعیت همجنس‌گرایی خواهند شد.

/ 27 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پروین

درود دوست گرامي خوبين؟ ... و من همچنان با خانم زيتا موافقم . رنگ صفحه وبلاگتون الان خيلي بهتر شده. موفق باشيد و شاداب . [گل][گل]

عتیقه

کاري به موضع گنجي در مورد اين مقوله ندارم. اصولاً بحث در مورد اين مقوله پيچيده و زمان بر هست. نه با نظر گنجي موافقم و نه با نظر مخالف شما موافق هستم! ولي اينو ميخواستم بگم که وقتي گنجي از ايران رفت من يکي از مصاحبه هاش را با تلويزيون صداي امريکا تماشا کردم. اونجا بود که فهميدم سالها ما معطل چه آدم اسکل و با آي کيوي پاييني بوديم. توي اون فضاي آزاد و رقابتي امريکا هست که اينها کلاهشون پشمي نداره. واسه همين هم اگه به مسوولان ج. ا. دسترسي داريد از طرف من بهشون بگيد اينقدر هزينه هاي سياسي و بين المللي بابت زنداني کردن دگرانديشان ندهند. فقط کافيه اونها را به فضاي امريکا هدايت کنند تا ببينند که چطوري از جذابيت اون آدمها کم ميشه.

پروین

[گل]سلام آقاي وهابي. ممنون از ارسال كامنت . من خانم زيتاي عزيز رو نميشناسم وتنها كامنت ايشون كه خاوي اعتقادشون بود رو تاييد كردم همچون سابق. اگر به ياد داشته باشيد قبلا در پرشين بلاگ بودم . در هر حال سپاس از لطف شما.شاد باشيد.

کبری آسوپار

سلام و عرض ادب چه عجب که سری به ما زدید! به قول رفیقی می فرمودید شتری، گاوی، رویانایی چیزی پیش پاتون زمین می زدیم! در باب کامنتتون عارضم که عشق که رنگ ندارد، ولی آن طوری هم که شما فرمودید، خب یک بی خاصیت هم بعدش اضافه می فرمودید خیال ما و شما و همه ی دوستان راحت می شد دیگه! عشق بی رنگ ترین حالتی است که می شود تجربه کرد.

کبری آسوپار

واما در باب اکبر گنجی اولاً حلال محمد تا ابد حلال است و حرامش تا ابد حرام. ثانیاً من از اکبر گنجی بدتر از اینها را هم بشنوم« برایم تعجبی نیست. اکبر گنجی روزنامه نگار قابلی بود. کمتر روزنامه نگاری را دیدم به این مهارت و با چنین اطلاعات سیاسی و دینی و البته جسارت، که لازمه ی خبرنگاری است. اما حیف که در عمل نشان داد که نه تعهد دینی دارد و نه تعهد ملی، و نه حتی تعهد حرفه ای. تعجب من از روحانیونی بود که سال ها نظریه ÷ردازی های سیاسی و دینی را به چنین کسی سپرده بودند. ثالثاً امید زود به زود تر ببینیمتان؛ هم در اینجا و هم در "یک وجب دل". رابعاً هر جا هستید برقرار باشید.

احسان

خب بالاخره این اکبر گنجی هم جو گیر شده بنده خدا !!! بالاخره باید خودشو یه جوری توی دل مردم فهیم (!) ایران جا کنه دیگه نه؟![نیشخند] راستم می گه خب!!![تعجب] به قول آقای مارمولک به اندازه تعداد آدمها راه هست برای رسیدن به خدا!![نیشخند][زبان][شیطان][قهقهه]

احسان

راستی... سلام: يه نظر سنجي جالب ديدم گفتم بگم شما هم يه كم به حال خودمون گريه كنيد: منفور ترين كشورهاي دنيا از ديد مردم: 1. جمهوري (!) اسلامي (!) ايران 2. رژيم اشغالگر قدس! ( اسرائيل ) 3. ايالات متحده امريكا 4. آلمان 5. افغانستان به نظرم: افغانستان به خاطر طالبان، آلمان به خاطر نازيسم و ايران و اسرائيل و امريكا به خاطر جنگ طلبيشون. يه بار ديگه روباه بودن انگلستان مشخص شد. خيلي كثافته اين كشور ولي انقدر زرنگه كه هيچ اسمي ازش اينجا نبود. در مورد ایران هم باید بگم: خلایق هر چه لایق![گریه]

احسان

این از دید مردم دنیا بود البته.

احسان

جالب برای من اول بودن ایران در این لیست بود! خوشحالم چون این جزو معدود دفعاتیه که ایران در یک لیست جهانی اوله!

بوجار

سه نقطه و يك " ه " تفاوت سردار و شهردار