سوم تیر ؛

   در تاریخ انقلاب اسلامی نقاط عطف فراوانی یافت می‌شود که هر یک در جای خود نیاز به تحلیل و بررسی دارد. این نقاط عطف از این جهت مهم است که منشا تغییر و تحولات عمده در مسیر انقلاب اسلامی و تحقق یا عدم تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی به شمار می‌آید.

به عنوان مثال در دهه سوم انقلاب اسلامی می‌توان از دو نقطه عطف با رویکردها و کارکردهای کاملا متفاوت نسبت به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی نام برد. دوم خرداد سال 76 و متعاقب آن شکل‌‌گیری جبهه دوم خرداد و پیدایش جریان مدعی اصلاح‌طلبی ، نقطه عطفی بود که انقلاب را از مسیر اصلی خود خارج ساخت و شعارهایی چون جامعه مدنی و توسعه سیاسی را جایگزین شعارهایی اصلی انقلاب اسلامی ساخت.

در پرتو همین شعارها بود که در یک دوره هشت ساله از دوم خرداد 1376 تا سوم تیرماه 1384 ، تمامی اصول و مبانی انقلاب اسلامی و نظام سیاسی برخاسته از آن یعنی جمهوری اسلامی مبتنی بر اندیشه ولایت فقیه به چالش کشیده شد . نقطه عطف دوم خرداد 1376 آنچنان فضایی را ساخت که اکبر گنجی در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل برای رساندن پیام مورد نظرشان از دوم خرداد به غربی‌ها و آنچه تحت عنوان اصلاحات در ایران دنبال می‌شود ، با صراحت گفت : از این پس امام خمینی را باید در موزه تاریخ مطالعه کرد. اما سوم تیرماه 84 ، نقطه عطفی است در تاریخ انقلاب اسلامی که در نقطه مقابل دوم خرداد 1376 قرار دارد .

اگر تحولات پس از دوم خرداد انقلاب را از مسیر اصلی خود خارج ساخت ، سوم تیرماه 1384 و منتخب ملت ایران در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری‌ با تاکید بر شعارها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و تلاش بی‌وقفه برای تحقق این شعارها به ویژه عدالت محوری ، انقلاب اسلامی را به سمت مسیر اصلی سوق داد . در سال‌های اخیر و به ویژه پس از به قدرت رسیدن اصولگرایان در قوه مجریه شعارهای انقلاب در سیاست‌ خارجی به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گرفت و نتایج چنین رویکردی در مسایل هسته‌ای و ورود ایران به باشگاه هسته‌ای جهان ظاهر شد.

در امور داخلی هر چند مشکلات اقتصادی بسیاری از مسائل ارزشی را که در این دوره مورد توجه قرار گرفت تحت الشعاع قرار داده است ، لکن برای انسان‌های بابصیرت و کل‌نگر دستاوردهای این نقطه عطف ، پنهان نیست. رمز و راز حمایت‌های پی در پی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از دولت نهم را نیز باید در این نکته ظریف جست‌وجو کرد .

امام جمعه یکی از شهرها می‌گفت در طی ملاقاتی که با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتم از ایشان سوال کردم شما خیلی از احمدی نژاد حمایت می‌کنید . ایشان در پاسخ ( قریب به این مضمون ) فرمودند آقای احمدی نژاد در دفاع از ارزش‌ها و در دفاع از امام خجالت نمی‌کشد . برخی با رسیدن به مسئولیت و حضور در فضا‌های جدید ، در صحبت کردن ادبیات دیگری پیدا می‌کنند ،‌ اما احمدی نژاد این گونه نبوده است .

/ 15 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان

چي شده انگار خيلي شاكي هستين؟ هيچ وقت انقدر واضح و علني حرف نمي زديد؟! از كوره هم در نمي رفتين؟ مثل اينكه اصلاح طلبا خيلي دارن اذيتتون مي كنن آره؟ بابا اون بيچاره ها كه ديگه كاري با شما ندارن! خودتون زديد به تيپ و تاپ هم! همديگرو احمق و بي سواد خطاب مي كنيد، همديگرو دزد و مجرم و فاسد خطاب مي كنيد، همديگرو احضار مي كنيد دادگاه، از هم شكايت مي كنيد، همش زيرآب همو مي زنيد، اين اونو مي ندازه زندان، اون بر عليه اين مصاحبه مي كنه! شما شهرداري رو مي كبين، شهرداري شما رو! شما مجلس و مي كوبين، مجلس شما رو، اين وسط فقط با شورا نگهبان و قوه قضائيه نسبتا خوبين! سانسور مي كنيد شديد! تلويزيون، راديو، روزنامه و ... اي خدا! چرا ما تحمل انتقاد رو نداريم، حالا هرچه قدر هم كه بچه گانه و مضحك باشه بايد جواب داده بشه، رشد كنه، نه اينكه سركوب شه! تفرقه افتاده بينتون چي شده؟!! البته كه اين توطئه دشمنانه! توطئه اون آمريكاي شيطان و اون اصلاح طلباي ملعون از دنيا بي خبر! شما و ما بايد هوشيار باشيم و اتحاد و همدلي رو فراموش نكنيم!

احسان

راستي دوست داشتم از اين آقاي پاليزدار هم مطلب بنويسيد. اصلا چيزي از اون نگفتنين. اونم خودش كلي جوك رسانه اي بود!!! فقط اين وسط دست پاچگي مسئولين خيلي برام جالب بود. طلا كه پاكه، از آزمايش چه باكه؟ چرا اونم سانسور شد؟ چرا علني محاكمه نشد؟ چرا اونايي كه تهمت خوردن نمي رن از حقشون دفاع كنن؟ اين يارو جو گير بود اومد يه چيزايي گفت... ولي عمق و حرفاي كارشناسي شدش(!) منو ياد حرفاي اين راننده تاكسيا انداخت كه مي شينن توي تاكسي به هر كي دستشون مياد فحش خوار و مادر مي دن مي گن اينا همه فلانن و بهمانن. كمدي جالبي بود كلا. كلي خنديديم. منتهي خنده دار تر برخورد مسئولين بود.

یوسف

احسان جان ! اشکالی دارد که من هم آنطرف میز نباشم ؟! همچنان که یادآور می شوم که اصلا ایرادی ندارد که شما هم اینطرف میز نیستید [لبخند] پس بی مایه متهم کردنمان برای چیست ؟ نکند برای تبری از آلایندگی هاست ؟! بهتر نیست بجای گرد و خاک کردن و گم کردن رد پاها ، اقامه برهان نماییم ؟ همانگونه که کتاب آسمانی امان هم _ اگر که بدان پایبندیم ! _ ما را بر آن دعوت نموده است که : هاتوا برهانکم ، ان کنتم صادقین ! [گل] خطاب فوق با فرزاد خان گل و گلاب هم هست که امروزی روز است و اما تحمل دیروزی را هم _ متاسفانه _ هزینه نمی کند [سوال]

روژ یار

تا حالا از خودتون پرسیدین که چرا اون بعضی هایی که رهبرتون گفته (و مسلما جدا از بدنه این حکومت فاسد نیستن) در دفاع از ارزشها و امام خجالت میکشن؟! خب معلومه، اگه یه بی حیایی مثل احمدی نژاد پیدا بشه که از این آرمانهای پوسیده دفاع کنه (ولی حرفای دو ، سه سال پیش خودشو فراموش کنه) باید هم مقام عظمای ولایت شنگول بشن، اینجور تحفه ای گیر کی می افته؟!!!

هرمز ممیزی

سلام ادبیات آقای احمدی نژاد که واقعا معرکه است و هر آبروئی را که آقای خاتمی با درک و دانشش خرید ایشان براستی پنبه کرد اما روزهای دوم و سوم خرداد هر کدام به نوعی فداکاری مردم را به مضحکه گرفتند / دوم خرداد شعار ارزشمند و انقلابی آزادی را به یادها آورد و تو دهنی محکمی از مستبدان خود بین و خود خواه خورد /سوم خرداد نیز میتوانست پرچم پیروزی بر دشمن را به اهتزاز در آورد که آن نیز با تداوم جنگ بی معنا و خسارت بار به مدت پنج سال باطل شد ![تایید]

فرزاد

ببینید برادر من. یک وقتی هست که دو نفر هموطن با هم اختلاف فکر دارند. یکی میگویید راه اینست. آن یکی میگوید خیر اینست. به تعبیر شما هر کدام در یک طرف میز. ولی هر دو مقصد را یکی میدانند. مملکتی قانوننمند آزاد و آباد و ثروتمند با ملتی انسان صفت. به این ترتیب ما و شما در دو طرف میز هم نیستیم. ببینید! امیدوارم سو تفاهم باشد. امیدوارم اشتباه از من باشد. ولی از متون اخیر شما اینگونه برداشت میگردد که یک منبع غیر ایرانی ولی کاملا هوشمند و حسابگر بطور مستقیم یا غیر مستقیم از رسانه ای همچون هلوع و چند رسانه دیگر حمایت مادی و معتوی میکند و یا بد تر از آن بدون آنکه دریافتی داشته باشید اینگونه برایگان قلم میزنید.

فرزاد

هیچ میل و علاقه ای به بزغالگان عرصه سیاست ندارم چون طبیعتا منفعت خود را میجویند. فریاد من بر سر نویسندگانیست که بزبان فارسی اندیشه های بیگانگان و دشمنان قسم خورده ای که قرنهاست مثله شدن ایران عزیز را انتظار میکشند بسط میدهند.

aminmoj

آقا یوسف انقد تند رفتی و یه طرفه به قاضی، که هیچ جاییو باسه گفتگو باقی نذاشتی.. تو پستت، جانب انصافو نه تو حمله عجولانت به دوره محمد خاتمی میشه دید (که کل فضاشو تو اظهار نظرای گنجی خلاصه کردی) نه تو دفاع ضعیفت از محمود احمدی نژاد (که نتیجه اش شده اون گفتۀ رهبری). اگه هنو رو این حرف خودت در مورد مردم و انتخابات هستی که "مردم ایران درک عمیق و ژرفی از آنچه در اطرافشان می‌گذرد، دارند" ازت میخوام باهام همراه باشی تا نتیجه انتخابات سال آینده ریاست جمهوریو ببینیم. چون جواب این گفتمانی که شما طرفدارشیو فقط مردم میتونن بدن.

حسين

آقا يوسف سلام شرمنده ،ازروزي كه برام كامنت گذاشتي تازه امروز تونستم بهت سر بزنم. اولا كه از اينكه به ما سر زدي و برامون پيام گذاشتي خيلي ممنون. ثانياخيلي وبلاگ باحالي داري باباما چاكر برو بچه هاي باعشقي مثل شماهم نيز هستيم. ثالثا به روزم به ما سري بزن