درخشش ايران امروز در فضا

 

امروز ایران در عرصه بین المللی شاهد پیشرفت های چشمگیری در زمینه های علمی است و متعاقب راهنمایی مقام معظم رهبری در صدور فرمان جنبش تولید علم و نهضت نرم افزاری ، ایجاد بنیاد ملی نخبگان ، ترسیم نقشه جامع علمی ، تاکید بر لزوم تامین بودجه مناسب پژوهشی ، ضرورت اهتمام به پارک های علم و فناوری وعلوم پایه باعث شده است که محققین با تکیه به قدرت خلاق مسیر دستیابی به قله های رفیع را برای ایران هموار کنند .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

درخشش جوانان مبتکر خلاق ایرانی در صحنه های مختلف و خلق آثار هنری و علمی آنان و برگزاری این جشنواره موید آن است که حرکت در جهت خواسته های ملت رو به جلو است...

 

چندی پيش رئيس‌جمهوري اسلامي ايران فرمان پرتاب راكت كاوشي با نام كاوشگر يك را به پايگاه فضايي كشور در سمنان صادر كرد

. البته ايشان به يک خبر خوش بسنده نکرد و در ادامه از نخستين سامانه فضايي بومي جمهوري اسلامي ايران متشكل از ماهواره ‌اميد ، ايستگاه‌هاي زيرزميني و پرتاب فضايي رونمايي كردند .

ماهواره اميد ، نخستين ماهواره بومي جمهوري اسلامي ايران ، ماهواره‌اي تحقيقاتي و پيشرفته است كه به دست توانمند دانشمندان ايراني طراحي و ساخته شده و در مدار ارتفاع پايين قرار مي‌گيرد .

اين ماهواره در آينده‌اي نزديك توسط ماهواره‌ بر ساخت ايران با نام سفير از پايگاه فضايي ايران ، به مدار پرتاب خواهد شد . ايستگاه هدايت و كنترل ماهواره در مدار ارتفاع پايين نيز وظيفه تعيين موقعيت ماهواره در مدار را بر عهده داشته و ارتباط راديويي با ماهواره برقرار مي‌كند و فرمان‌هاي كنترلي لازم را به ماهواره ارسال نموده و پاسخ آن را دريافت مي‌كند .

پايگاه فضايي ايران كه ديروز با پرتاب يك راكت كاوشي‌ افتتاح شد به منظور پرتاب ماهواره‌هاي ايراني از داخل خاك كشور طراحي و ساخته شده است .

به گزارش ايرنا ايستگاه‌هاي رهگيري و كنترل و ارتباط با ماهواره به‌طور كامل توسط كارشناسان داخلي طراحي و ساخته شده و قابليت افزايش آنها و طراحي براي ماهواره‌هاي آينده را نيز دارد .

آقاي رئيس‌جمهور در مراسم رونمايي از نخستين سامانه فضايي بومي جمهوري اسلامي ايران ضمن بازديد از تلاش‌هاي صورت گرفته در جريان مراحل ساخت ماهواره و عملكرد ايستگاه‌هاي كنترلي آن قرار گرفت و از حامل ماهواره كه در آينده‌اي نزديك ( سال آينده ) اين ماهواره را در مدار زمين قرار مي‌دهد ، بازديد كرد .

سال پيش و در ششم اسفند ماه بود که خبر آزمايش موفقيت آميز راكت کاوشي ايران ، تيتر اول بسياري از خبرگزاري‌ها و سايت‌هاي خبري خارجي شد و پس از آن هم اين خبر كه ايران به باشگاه ماهواره داران پيوست نظر جمع کثيري از رسانه‌ها را به خود معطوف کرد . هر کدام از اين خبرها در مقام خود بسيار مهم و نشان از موفقيت‌ها و دستاوردهاي روز افزون صنعت هوافضاي کشور داشت .

آزمايش موفقيت آميز راکت کاوشي نشان از قدرت موشکي ايران و همچنين قابليت ارسال و حمل محموله هاي فضايي را به مدارهاي زميني داشت و خبر پيوستن ايران به باشگاه ماهواره داران هم از توانمندي ايران در ارتباطات مخابراتي حكايت‌ مي‌كرد . ولي آن زمان هنوز نمي توانستيم ادعا کنيم که توانايي پرتاب و استقرار ماهواره در فضا را داريم زيرا همان ماهواره سينا _ 1 ( كه دو سال پيش با مشاركت شركت‌های روسی ، به وسیله موشك Cosmos-3Mاز پایگاه فضایی Plesetsk در روسیه مركزی بـه فضا پرتاب شده بود ) اولین گام جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به فن‌آوری طراحی و ساخت ماهواره و ورود به باشگاه فضایی جهان بود و ماهواره‌ای مطالعاتی - تحقیقاتی بود كه در بررسی منابع زیرزمینی و عواقب ناشی از حوادث غیرمترقبه به كار می‌رود .

 با اين حال ، خبرهاي خوش فضايي جديد ايشان وجه تمايز خاصي با خبرهاي نيمه خوش قبلي داشت . اين بار چنين ادعايي دور از انتظار نيست که بگوييم به نيمه راه هاي خودکفايي در علوم فضايي رسيده ايم زيرا همه دستاوردهاي معرفي شده توسط رييس جمهور بومي هستند .

ورود به فضا و خوداتكايي در صنايع فضايي از آرزوهاي بزرگ هر ملت به شمار مي‌آيد كه تاكنون كشورهاي معدودي در جهان توان ورود به اين عرصه را داشته‌اند و جمهوري اسلامي ايران يازدهمين كشور جهان است كه توانمندي ارسال ماهواره به فضا را پيدا كرده است.  يکي از بازوان پرتوان قدرتمندي ، قدرت فضايي است . اگر به وضعيت کنوني جهان نگاهي گذرا بيندازيد ، خواهيد ديد که هم اکنون ، قدرت هاي بزرگ ، کشورهايي هستند که حضور بسيار درخشاني در عرصه هوايي و فضايي دارند چرا که ستون هاي اين علم و صنعت، به ازدياد  توان دفاعي کشورها کمک مي کند .

ايران هم در صنايع هوافضا و به ويژه در عرصه موشکي از قدرت خوبي بهره مند است و دليل پيشرفت سريع در اين عرصه هم بر همگان مبرهن است. چه در زمان جنگ و چه پس از آن ، برخورداري از موشک هاي استراتژيک با بردهاي بالا ، نيازي اساسي بود و به همين دليل با بودجه هاي نسبتاً خوبي تحقيقات در اين زمينه آغاز شد که سرانجام خوشي مانند توانايي ساخت موشک‌هاي بالستيک دوربرد شهاب 3 و راکت کاوشي داشت . در بسياري از اين تکنولوژي‌ها ، پايه‌ها يکي است و با کمي تغيير و تحول به ديگري خواهيم رسيد .

به‌عنوان مثال راكت كاوشي از جمله مقدمات اوليه پرتاب ماهواره به مدار است و توسط اين راكت‌ها شناسايي محيط پروازي ماهواره‌ها قبل از پرتاب انجام مي‌گيرد و با کمي تغيير و تحول در سيستم هاي کنترل ، جنس بدنه ، سيستم هاي پيشران (Propultion) و....، اين راکت‌ها توانايي حمل محموله هاي فضايي را خواهند داشت.

ايراني ؛ درود 35.gif

 

امشب مدهوش مصاحبه سردبير روزنامه لوموند فرانسه با رئيس جمهور ايران بودم !

خصوصا دو فراز برجسته اش !

فراز ۱ )آقای رئيس جمهور ؛ اگر حماس موجوديت اسرائيل را بشناسد آنوقت شما هم موجوديت  اسرائيل را به رسميت خواهيد شناخت ؟

فراز ۲ )آقای رئيس جمهور ؛ شما در مبارزات انتخابی خود از مشكلات اقتصادی مردم گفتيد و وعده حل مشكل آنان را داديد . آيا فكر می كنيد اگر باز هم بخواهيد كانديد شويد دوباره می توانيد وعده حل مشكلات اقتصادی را به مردم بدهيد ؟

مهم جواب های احمدی نژاد بود !

شما توانستيد مصاحبه اش را ببينيد ؟

/ 22 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يوسف

و فاطمه عزیز ! یقین درام شما هم ـ متاسفانه ـ نتوانستی مصاحبه مورد نظر را ببینی والا جواب شما را هم سردبیر روزنامه لوموند با خودش برد فرانسه

يوسف

و محمد جان ( کاموا نيوز ) مگه نمی دونی که هميشه برا ما ايرانيا پسنديدند که همين نخ سيم را هم نداشته باشيم

کاموانيوزنو

کاش که از طرف من به سردبير لوموند ميگفتيد آره. بيايد ايران جاشو چند وقت با حداقل من عوض کنه. حاظرم اين ننگ را بپذيرم برم چند ماه فرانسه. چی کار کنيم ديگه. چاره ای نيست. رفيق جونمون خواسته

ممد

نميدونم چرا هر چی پيشرفت علمی و حقهای مسلمه تو اين دولت کريمه نصيبمون شده

ممد

منم بتون تبريک ميگم

پت و مت

سلام حالا که همه تبریک گفتن من چرا نگم منم تبریک میگم شاد باشید