هلوع

اگر لینک بعضی از آدرس ها برایتان باز نشد از کوره در نروید ! و ما را به بی اطلاعی از سیستم فیلترینگ ج.ا.ا متهم نکنید ! .. شاید آن آدرس ها - تعمدا - برای آندسته از دوستانی نهاده شده باشد که اصرار دارند « هلوع » را مستند ببینند

اصرار يک دختر ايراني متولد آمريکا بر مليت ايراني

راديوفردا در يکی از گزارش های چند روز پيش خود خبری رو آورده بود که فکر کردم شايد برای شما هم جالب باشد :

يک دختر ايراني 20 ساله به نام رويا اسکندري که در دانشگاه کاليفرنياي آمريکا مشغول به تحصيل است براي تعطيلات سال نو و ديدن مادر و پدرش راهي لندن مي شود . رويا از هواپيما که پياده مي‌شود و وارد فرودگاه مي‌شود، در فرم مخصوص مسافرها، مليت خود را ايراني مي‌نويسد که البته اين کلمه با پاسپورت آمريکايي او جور درنمي‌آيد.

او مي‌گويد ، وقتي که وارد فرودگاه شدم و کارت ورود و گذرنامه ام را دادم ، از من پرسيدند : مليت شما چيست ؟ و من گفتم که ايراني هستم . مامور گذرنامه از من پرسيد که اگر ايراني هستي پس پاسپورت ايرانی ات کو ؟ من گفتم : چون در آمريکا متولد شدم و در آن جا زندگي مي‌کنم ، پاسپورت آمريکايي دارم ولي ايراني هستم . چون پدر و مادرم ايراني هستند .

خبرنگار راديو فردا می گويد از رويا پرسيدم : مگر اين قوانين را از قبل نمي‌دانستي؟

او گفت : بله مي‌دانستم . ولي اولين باری بود که آمريکا را ترک مي‌کردم و نمي‌دانستم اين مشکل برايم پيش مي‌آيد.

ـ رويا با اينکه کاملا فارسي را مي فهميد اما چون کلمات فارسي را به سختي ادا مي‌کرد از من خواست تا بقيه حرفهايش را به انگليسي بزند . اينجا بود که از او پرسيدم چه شد که اين قدر سرسختانه به اين نتيجه رسيده که مليت او ايراني است و نه آمريکايی ؟

وی پاسخ داد : ما اخيرا در کلاسي که داشتيم در مورد اين موضوع بحث مي‌کرديم . من آن جا خودم را آمريکايي مي‌دانستم و هيچ وقت فکر نمي‌کردم که ايراني هستم . معلم من به من نشان داد که فارغ از آن که کجا هستم ، فرهنگ من آن چيزي است که هستم . به نوعي من با فرهنگ و روش ايراني بزرگ شده‌ام ، پس ايراني هستم.

ـ رويا بعد در مورد اين که کلاس چه بوده و چه جور بوده صحبت کرد .

در واقع يک کلاس مردم‌شناسي بود. استاد ما با آدم‌هاي جورواجور از تمام دنيا برخورد داشت . آدم خيلي خيلي روشنفکري بود . در واقع داشت با آدم‌هايي از هفت ، هشت کشور مختلف حرف مي‌زد و تمام تلاشش اين بود که به ما نشان بدهد که کيستيم .

ـ من فکر مي‌کنم خيلي از ماها اين حس رويا را تحسين مي‌کنيم که با توجه به اينکه چنين اتفاقي برايش افتاده باز هم در گفت‌وگو به ايراني بودنش افتخار مي کرد. رويا اسکندري دختر 20 ساله ايراني، آمريکايي بعد هم خواست تا سال نوي مسيحي را به همه تبريک بگويد.

سال نو مبارک !

هلوع : بابا ای ول ! بازم به راديو فردای آمريکايی خودمون ! 

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ روز ٢۳ دی ۱۳۸۳