هلوع

اگر لینک بعضی از آدرس ها برایتان باز نشد از کوره در نروید ! و ما را به بی اطلاعی از سیستم فیلترینگ ج.ا.ا متهم نکنید ! .. شاید آن آدرس ها - تعمدا - برای آندسته از دوستانی نهاده شده باشد که اصرار دارند « هلوع » را مستند ببینند

باز تحریم !!؟

چند روز پیش نمایندگان کشورهای اروپایی در نشست بروکسل درباره تحریم واردات نفت ایران به توافق رسیدند . بر اساس جلسه بروکسل، 27 کشور اروپایی موظف شدند از هر گونه توافق نفتی جدید با ایران خودداری کنند ! اما این واردات نفت تا زمان قطع کامل در آغاز ماه جولای (تیر) ادامه خواهد یافت !!

بنظر می آید این تحریم اعلان جنگ اقتصادی اتحادیه اروپا علیه ایران است که در ابتدا نیکلا سارکوزی آنرا پیشنهاد کرده بود. بهانه رسمی اتحادیه اروپا برای این جنگ هم  «نگرانی‌های جدی و فزاینده در مورد برنامه هسته‌ای ایران» اعلام شده است افسوس

حالا آن فرجه حدوداً شش ماهه برای چیست ؟ ظاهرا به دو علت :

1- سه کشور بحران‌زده اقتصادی اروپا یعنی ایتالیا، اسپانیا و یونان که در بین کشورهای اروپایی بیشترین واردات نفت از ایران را دارند و چند روز پیش از این هم برای واردات نفت از ایران قرارداد بستند .
2- اینکه توافق‌کنندگان این تحریم، فرصت بیشتری برای ارزیابی ابعاد و پیامدهای آن داشته باشند و چنانچه متوجه شدند توانایی تحمل پیامدهای آن را ندارند، موضوع را به شکل دیگری تغییر دهند و همچنین به کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرصت دهند تا برای نفت ایران جایگزین مطمئنی پیدا کنند.

البته با توجه به اینکه 18 درصد صادرات نفت ایران به اروپاست و از آن مقدار، حدود 70 درصد یعنی تقریباً معادل 13 درصد از کل صادرات ایران به اروپا، به سه کشور مذکور است، ایران مشکل خاصی ندارد و می‌تواند از این فرصت حدود شش ماهه استفاده کند و برنامه‌ریزی جدید و کلانی داشته باشد.

من یکی که منتظر اثرات این اقدام شجاعانه اتحادیه اروپا بر اقتصاد ضعیف و بیمارگونه کشورهای اروپایی اش هستم نیشخند

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ٧ بهمن ۱۳٩٠