هلوع

اگر لینک بعضی از آدرس ها برایتان باز نشد از کوره در نروید ! و ما را به بی اطلاعی از سیستم فیلترینگ ج.ا.ا متهم نکنید ! .. شاید آن آدرس ها - تعمدا - برای آندسته از دوستانی نهاده شده باشد که اصرار دارند « هلوع » را مستند ببینند

انسان خوب و انسان بد !

 

انسان خوب کسی نيست جز استادی برای انسان بد ؛

و انسان بد کسی نيست جز چالشی برای انسان خوب .

***************************

سلام . اين روزها ايام شهادت سه تن از انسانهای شريف عالم هستی ( حضرت خاتم النبيين ، امام حسن و امام رضا ـ صلوات الله عليهم ) است . من شهادت اين « انسان های خوب » را بهتون تسليت می گم . اميدوارم پيرو واقعی اونا باشيم . تو همه جا و هميشه .

بحث راجع به « خوبی » و « بدی » را هم يادم نرفته . حتماْ احيائش می کنم ..

  .. مقوله حفظ ميراث فرهنگی فقط به نگهداری بناهای تاريخی و مجموعه ظروف سفالی و سنگی و فلزی و ايضاْ چند مجموعه نقاشی و خطاطی و کتب قديمی در موزه ها نيست ؛ بلکه بخش عمده آن در يافت و حفظ و اشاعه آئينها و مراسم و حوادثی است که از دير باز به نام فرهنگ و ادب و هنر و اخلاق در رفتار و کردار ملت مسلمان و شيعه ايرانی بجای مانده است و استمرار خواهد يافت .

از جمله اين مراسم آئينهای نمايشی و الحان و آهنگها و نغمه هايی است که به اشکال مرثيه خوانی و نوحه خوانی و شاهنامه خوانی رواج دارد .

حالا چرا اينها را گفتم ؟ بخاطر اينکه امشب جاتون خالی بود فرهنگسرای ارسباران .. مراسم شمايل گردانی و مرثيه خوانی « رسول نجفيان » بود و گروه همخوانش بهمراه سازهای کوبه ای .. اثری اصيل و ارزشمند فولکور ايران بهمراه نواهای شورانگيز عاشورايی از رسول نجفيان .

مراسم شمایل گردانی و مرثیه خوانی

باورم نمی شد بشه اينگونه هم به مصائب عاشورا نگريست .. و گريست ! حال و هوای فرهنگسرا بحدی شورانگيز و عرفانی بود که برخی از صحنه های اون منو بياد مصيبت های مردمان جنگزده سوسنگرد و دهلاويه و .. زمان جنگ می انداخت . خصوصاْ که مراثی و نوحه خوانی های ارائه شده ، رنگ و بويی قومی و محلی برگرفته شده از همه جغرافيای ايران داشت .

گويا سه شنبه و چهارشنبه ( اول و دوم ارديبهشت ) آخرين روزهای اجراست .. اگر تونستيد برای ديدنش برويد . ساعت اجرا ۳۰/۲۰ است و رايگان . اما اگه می خواين سرپا نايستيد نيم ساعت زودتر اونجا باشين ..  

اينم شماره روابط عمومی ارسباران : ۸۶۰۰۱۹۹

 

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱ اردیبهشت ۱۳۸۳