هلوع

اگر لینک بعضی از آدرس ها برایتان باز نشد از کوره در نروید ! و ما را به بی اطلاعی از سیستم فیلترینگ ج.ا.ا متهم نکنید ! .. شاید آن آدرس ها - تعمدا - برای آندسته از دوستانی نهاده شده باشد که اصرار دارند « هلوع » را مستند ببینند

بچه ها ، اخطار امنيتی !

 

شب گذشته پسرم با شگفتي از من پرسيد : شما اخيراَ براي من ايميلي ارسال كرده ايد ؟

من كه بعد از كارت پستال عيد نوروز , ديگر ميلي را برايش نفرستاده بودم با اطمينان خاصي گفتم :  نه .

اما او به من گفت : ولي من الان از شما ايميلي دارم !!؟ با تعجب بالاي سرش رفتم و ديدم  !!  بله ! در باكس او ايميلي از من نقش بسته است !! گفتم شايد اشتباه مي كنم .. .. اما وقتي دقيق تر شدم ديدم نه , درست ايميل خودم است !!؟

به پسرم گفتم : بازش كردي تا ببيني كه چيست ؟ گفت آري .. ولي اولاَ كه سياق ايميل هاي شما را نداشت .. در ثاني داراي فايل زيپ شده اي است كه وقتي اسكن كردم , سايت ياهو اعلام كرد كه حاوي ويروس است ؟؟؟ و اين بر دامنه شك من افزود . لذا زيپ آنرا باز نكردم ..

چيزي كه بيشتر بر دامنه حيرت من مي افزود اين بود كه نامه ي ارسالي از طرف من ! مانند 95 درصد از دهها نامه اي كه طي دو هفته اخير آنهم از سايت هايي عمدتاَ گمنام و ناشناس براي خود من هم ارسال شده بود !  4۱ كيلو بايت ( در ياهو  و در پارسی ميل ۴۲ کيلو بايت ) حجم داشت و هر يك با عناوين وسوسه برانگيزي چون :

« re ) 16 ) »  يا  « Re: Proof of concept »  يا « Re: Failure »  و .. .. همراه بود و مانند همه آنها داراي يك پيام كوتاه اما همراه با فايل زيپ شده  !!

تصويري از ايميل هاي رسيده

البته از آنجايي كه باكس من فقط دريافت كننده نامه هاي شخصي است , مطمئن بودم كه اين مرسولات " نامه هاي هرز " است و با " اطلاع و علم قبلي " ! و لابد با انگيزه شيطاني ! ارسال شده است .. لذا بدون بازبيني آنها , بلادرنگ مبادرت به حذف آنها مي كردم .. اما حالا به اينچنين نامه اي برخورد كرده بودم كه خودم به پسرم فرستاده ام ! و خبر نداشتم !

القصــه : داستان از اين قرار است كه :

1 ) يكسري از سايت هايي ( مانند : روزي . دات . كام ) امكاناتي در اختيار افراد قرار مي دهند تا آنان بتوانند ايميل هايي را بدون آدرس فرستنده ! يا با آدرس فرستنده هاي دروغين و يا ( مانند نمونه ما ) آدرس هاي واقعي ! اما متعلق به غير براي اشخاص بفرستند .

2 ) فرستنده ايميل هاي 4۱ كيلويي ( كه ناشيانه دو يا چند ايميل اينچنيني را اما با آدرس ها و پيغام هاي گوناگون ارسال مي كند و پشت سر هم در باكس مي آيد !! ) ويروسي را در قالب فايل زيپ شده ارسال مي كند كه كرم اينترنتي جديدي است به نام " كرم Netsky.Q " كه اخيراَ در شبكه هاي اينترنتي رواج يافته است .. ( براي اطلاع بيشتر اين مطلب را بخوانيد )

3 ) فرستنده اين ويروس ها تعمداَ از اين جمله كه : «  Attachment : No Virus found » استفاده مي كند تا اين توهم را القا’ كند كه فايل ارسالي فاقد ويروس است ! و اگر چنانچه باكس شما مانند ياهو سيستم اسكن نداشته باشد قادر به شناسايي آن نخواهد بود .

4 ) عامل اين قضايا هر كس است كسي است كه وبلاگ نورد است ! چرا كه آدرس ايميل ها را از روي پيغامي كه هر يك از ما بر روي يادداشت دوستانمان مي گذاريم , شناسايي و برداشت مي كند . يادم مي آيد حتي اخيراَ يكي از دوستان در يادداشت ۱۹ فروردين خود از رخنه اي كه در وبلاگش جهت بدست آوردن پسورد وبلاگش شده بود خبر داده بود ..

پس تعجب نكنيد اگر روزي نامه اي هم از من براي شما بيايد كه اولاَ حجم آن 42 كيلو بايت باشد , ثانياَ حاوي فايل زيپ شده باشد و در مرحله بعد هم به شما اطمينان دهد كه ويروسي نيست ..

از من بشنويد : بدون اينكه تعجب زيادي بكنيد , آنرا حذف كنيد و نفس راحتي بكشيد .. ..

 

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ٢:٥٤ ‎ق.ظ روز ٢٧ فروردین ۱۳۸۳