هلوع

اگر لینک بعضی از آدرس ها برایتان باز نشد از کوره در نروید ! و ما را به بی اطلاعی از سیستم فیلترینگ ج.ا.ا متهم نکنید ! .. شاید آن آدرس ها - تعمدا - برای آندسته از دوستانی نهاده شده باشد که اصرار دارند « هلوع » را مستند ببینند

برای دوستانی که جنگ رو نديدند ..

16 دی سالگرد حماسه شهداي هويزه است .
حماسه هويزه ، يك تاريخ خشك و بي روح نيست .
حماسه هويزه اولين حمله سازماندهي شده سراسري ايران بود ، تعداد زياد شهيدان ـ 140 شهيد ـ كه از 29 شهر مختلف كشور بودند ، موجي از شهادت طلبي در همه كشور ايجاد كرد .
در زماني كه فقط 7 ماه از پيروزي انقلاب مي گذشت و ارتش ( كه تازه به ملت پيوسته بود ) هنوز سازماندهي جديد نيافته و آمادگي حضور در جنگ را نداشت و نيروهاي مردمي هم كه در قالب سپاه پاسداران ، بسيج و عشاير آماده دفاع مي شدند ، هيچ گونه سابقه نظامي ( آن هم براي برخورد با ارتش منظم عراق ) نداشتند ، تهاجم دشمنان آغاز شد .

در چند ماه ابتداي جنگ فقط عمليات چريكي بود كه مي توانست به ارتش عراق ضربه بزند اما به واسطه اختلافي كه بني صدر بين ارتش و نيروهاي مردمي ايجاد كرده بود ، جبهه ايران اسلامي توان حمله هاي گسترده را نداشت .
عمليات هويزه اولين حمله مهم ايران بود كه بين نيروهاي مردمي يعني سپاه ، ارتش ، بسيج و عشاير هماهنگي كامل برقرار شد .

نويسنده كتاب روز شمار جنگ خليج ( The Gulf War ) اين نبرد را بزرگترين نبرد تانكها بعداز جنگ سال 1973 مي نامد و مي نويسد : " در اين نبرد استعداد طرفين درگير ، بيش از 300 تانك و زره پوش بود . "
نيروهاي مردمي گرچه دانشگاه جنگ نديده بودند ، اما توانستند چون نظاميان دوره ديده ، وارد عمل شوند .

بني صدر دستور داده بود اسلحه و فشنگ به بسيجيان داده نشود ، چنان كه در ميان حدود 150 نفر نيروي پياده عمليات هويزه فقط دو عدد آرپي جي بود ، كه يكي از آنها در دست فرمانده عمليات ( حسين علم الهدي ) بود در عمليات هويزه تنها يك دستگاه وانت در اختيار نيروهاي مردمي بود كه آن هم آذوقه و وسايل آنها را حمل مي كرد .

حدود 150 نفر نيروي پياده پس از طي مسافتي در حدود 25 كيلومتر خط مقدم عراق را شكستند و به نبرد با ارتش متجاوز عراق پرداختند و هيچ نيرو و امكاناتي براي جايگزين كردن خط شكنها پيش بيني نشده بود.

سالگرد شهادت دانشجوی شهيد حسين علم الهدی و ساير دانشجويان شهيد هويزه گرامی باد .

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱٦ دی ۱۳۸٢