هلوع

اگر لینک بعضی از آدرس ها برایتان باز نشد از کوره در نروید ! و ما را به بی اطلاعی از سیستم فیلترینگ ج.ا.ا متهم نکنید ! .. شاید آن آدرس ها - تعمدا - برای آندسته از دوستانی نهاده شده باشد که اصرار دارند « هلوع » را مستند ببینند

بهترين وبلاگ ژورناليستی فارسی !

 

برندگان ۲۰۰۵  Deutsche Welle International Weblog Awards  مشخص شدند .

 

 

زن نوشت

وبلاگ یک دختر روزنامه نگار

 

 

داستان از این قرار است که وبلاگ‌های فارسی و فرانسوی، امسال، به دومين دوره‌ی مسابقه‌ی «بهترين وبلاگ‌ها» ( که بخش آن‌لاين دويچه‌وله ، صداوسيمای برون‌مرزی آلمان برگزار می‌کند ) راه پيدا کرده‌اند . اولين دوره‌اش که سال گذشته برگزار شد هفت «وبلاگ  ژورناليستی» که به زبان‌های عربی، انگليسی ، آلمانی ، پرتقالی ، اسپانيايی ، روسی و چينی بودند جايزه بردند . در دومين دوره ، روزنامه‌ی «شرق» و سايت «شرق‌آن‌لاين» هم از همکاران مطبوعاتی دويچه‌وله هستند . مسابقه در هر رشته‌ای دو برنده دارد : يکی منتخب هيئت داوران است و ديگری منتخب مخاطبان.

طلا براى برندگان هيئت داوران و نقره براى راى دهندگان

·     اما «وبلاگ ژورناليستی» يعنی چه ؟ يعنی نويسنده‌اش بايد ژورناليست باشد ؟ يا اين‌که خود وبلاگ کارکرد ژورناليستی داشته باشد ؟

·      از طرف ديگر فهرست وبلاگ‌های فارسی‌زبان تقريبا محدود شده است به روزنامه‌نگاران و افرادی که يا در روزنامه‌های وابسته به طيف سياسی اصلاح‌طلب کار می‌کرده‌اند و يا کسانی که به نوعی با اين طيف نزديکی دارند. اما وبلاگستان ما وسيع‌تر و متنوع‌تر از اين حرف‌هاست. همه نوع گرايش فکری و سياسی ميان وبلاگ‌ها ديده می‌شود که اتفاقا هم ژورناليست هستند و هم ژورناليستی می‌نويسند .  تازه، ژورناليست‌های ادبی و هنری چه ؟

·     سومين نکته اینکه ملاک انتخاب‌ها چه چيزی بوده است ؟ قدمت ؟ بروز شدن مرتب ؟ شناخته‌شده‌بودن ؟ راستش هر کدام را که معيار بگيريم، يک‌جای اين فهرست می‌لنگد .

با این حال هيئت داوران مسابقه بين المللى انتخاب بهترين وبلاگهاى سال ۲۰۰۵ برندگان امسال در سيزده موضوع را اعلام داشت. از ميان هشت نامزد ، بعنوان بهترين وبلاگ سال ، وبلاگ اسپانيائى « احترام بگذار ، من مادرت هستم » انتخاب شد.

انتخاب شد.

برنده جايزه گزارشگران بدون مرز وبلاگ يك زوج جوان مصرى MaalA dna lana ’s tekcuB tiB شد . هيئت داوران برنده اين رشته از مسابقه را در روز چهاردهم نوامبر به همراه  اعتراضبه توقيف يك وبلاگ چينى زود تر از موعد مقرر اعلام نمود.

در نخستين مرحله بيش از 2500 وبلاگ بين روزهاى ۱۰ تا 30 سپتامبر سال جارى از سراسر جهان در سيزده موضوع براى شركت در اين مسابقه كانديد شدند . هيئت داوران موظف شد تا هشت نامزد را در هر موضوع انتخاب نمايد كه كار ساده اى نبود زيرا انتخاب وبلاگ ها بايد در ۹ زبان فارسى ، انگليسى ، آلمانى ، عربى ، چينى ، اسپانيائئ ، روسى ، پرتغالى و فرانسوى صورت ميگرفت .

با این حال ؛ دست دویچه وله درد نکنه که بفکر ماست ! ما اگه امثال اين دوستان ژرمنی را نداشتيم بايد کجا شکوفا می شديم ؟

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱ آذر ۱۳۸٤


حقيقتی مکتوم در دنيای انفجار زده اطلاعات !

خُب ؛ فرانسه هم که بقول پلیس این کشور دارد روی آرامش را می بیند !

اما بالاخره مشخص نشد ! که ناآرامي‌هاي اخير در فرانسه ناشي از شكست بخشي از سياست‌هاي دولت اين كشور و بي‌توجهي به حقوق بخشي از شهروندان فرانسوي بود یا کارشکنی مهاجران ( قانونی یا غیر قانونی ) آن  ؟

نظر خیلی از سیاستمداران جامعه اروپا موید این حقیقت است که رويدادهاي هفته‌هاي اخير در فرانسه ارتباطي با اسلام يا مسلمانان ندارد ، بلكه كساني كه در ناآرامي‌ها دست دارند ، شهروندان فرانسوي هستند .

برای مثال سخنگوي كميسيون سياست خارجي كنگره اسپانيا ضمن صحه مطالب فوق گفت : افرادي كه اين ناآرامي‌ها را انجام مي‌دهند ، كساني هستند كه در فرانسه متولد شده‌اند و حتي پدران و پدر بزرگ‌هاي آنان نيز مقيم فرانسه بوده‌اند .

سخنان "رافائل استريا پدرولا" را می توانید در « اینجا » ببینید .

حالا دیگر همگان این واقعیت را دریافته اند که مدتهاست با مسلمانان همچون يك شهروند معمولی برخورد نمی‌شود ؟

بقول عبدالحق دوك ، رييس مجمع مسلمانان گريجنی فرانسه ( بنقل از لیبراسیون ) : در فرانسه اگر نام تو ژاك يا پير باشد ، مسيحی يا يهودی باشی و جرمی مرتكب شوی مهم نيست كه اصالتاً از اسپانيا آمده باشی و يا از ايتاليا ؛ ولی اگر نام تو يكی از اسامی متعلق به مسلمانان باشد حتماً به دنبال كشوری هستند كه اصالتاً به آنجا تعلق داشته‌ای !

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز ٢٧ آبان ۱۳۸٤


امان از دست آقازاده ها !

این آقازاده را بیاد بسپارید

 

 

این آقازاده ! متهم به فساد مالي 5/1 ميليون دلاري طي مبارزات انتخاباتي پدرش است !

" عمري شارون " پسر " آريل شارون " نخست وزير رژيم صهيونيستي متهم است که در سال 1999 ميلادي با انجام فساد مالی به پيروزي پدرش شارون و رياست وي بر حزب ليكود کمک کرد .

نيازی نيست زياد منتظر بمانید تا ببينيد دادستان کل رژيم صهيونيستي چه تصميمي در مورد مجازت وي اتخاذ خواهد کرد !  « عمري »۴ساله پسر بزرگ «  آريل » به جرم پولشويي و سوءاستفاده از اموال و منابع مالي دولتي به بيش از 5 سال زندان و اخراج از پارلمان اسرائيل محكوم شد .

بعدها ! شاید بشود نشست و یک مقایسه تطبیقی میان این محاکمه و مجازات های ! آقا زاده های خودمان کرد !

یعنی می شود باور کنیم که روزی دادستان کل کشور تنها فرزند ذکور خود را – محمد دری نجف آبادی – از قلم عدالت نیاندازد ؟! 

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز ٢٦ آبان ۱۳۸٤


 

 

نمایندگان کشورهای جهان با امضای توافقنامه ای، با ادامه حاکمیت آمریکا بر اینترنت موافقت کردند . اگرچه نمایندگان و کارشناسان جامعه اطلاعاتی همچنان به مذاکره در فاروم جامعه اطلاعاتی ادامه می دهند اما با وجود مخالفت برخی کشورها ، موافق نامه حاکمیت اینترنت امضا شده است.

در آخرین دور از مذاکرات فشرده ، ایالات متحده آمریکا در جنگ بر سر نگهداری حاکمیت اینترنت به پیروزی رسید . آمریکا در  توافقنامه ای که پس از یازده ساعت مذاکره در تونس به دست آمد در مورد نگهداری آدرس های دامنه سفت و سخت ایستاد و توانست علی رغم نظرات مخالف کشورهایی چون چین و ایران مسئولیت این دامنه را همچنان نگاه دارد .

در همین زمینه : آمریکا همچنان کنترل اینترنت را  در دست نگاه می دارد ( بی بی سی)

می خواهند " ژنرال" را از مادرش بگیرند

فرزند 29 ساله ، در آستانه تسخیر جهان است اما مادر آمریکایی ، چنگ‌هایش را محکم‌ دور او حلقه کرده ، مبادا مویی از سرش کم شود .

این فرزند گریزپا ، آن‌قدر در خانه این و آن رفت و آمد داشته و خودمانی شده که امروز ، همه مدعی نگهداری او هستند . مخصوصا وقتی اجلاس جهانی جامعه‌اطلاعاتی بارها به‌گوش سران دولتی خوانده "جامعه پیش‌ رو ، جامعه‌ای مبتنی بردانش واطلاعات است و اینترنت محور زیرساختی آن ."

"ژنرال" اینترنت ، عصای دست کشورهاست برای توسعه‌ای که انتظارش را دارند . ژنرال ، در آستانه تصرف همه دنیاست . کشورهایی که چشم به تحقق "جامعه‌اطلاعاتی" دوخته‌اند چ‌طور راضی می‌شوند با وجود این همه اختلافات سیاسی ، ستون فقرات کشور خود را بسپارند به کشوری که نامش هنوز "ابرقدرت" است ؟

بی‌دلیل نیست که در عرصه بین‌الملل ، نام کشورهای تحریم شده مانند ایران ، کوبا ، کره و ... در مخالفت با انحصار اینترنتی آمریکا بیش او بقیه برجسته می‌شود درحالی که کشورهایی مانند برزیل ، هند و خیلی‌های دیگر با ایران تشابه فکری دارند . حتی کشورهای اروپایی هم از این خطر مصون نیستند .

اما ایران و کوبا  نمونه‌ها خوبی هستند برای مثال زدن علیه آمریکا . می‌شود از مدیران آمریکایی پرسید : « از کجا معلوم فردا بعد از اختلاف با هر کشوری که از او خوشتان نمی آید ، مثل بقیه تحریم‌های اقتصادی، راه اینترنت را بر او نبندید ؟ » در این راه ایران و کشورهای تحریم‌شده دیگر تنها نیستند . این نگرانی برای بسیاری وجود دارد .

همین امروز هم ، اقتصاد ملی برخی کشورهای درحال توسعه‌ مانند برزیل بر اینترنت مبتنی است . 90 درصد گردآوردی مالیات دراین کشور برپایه اینترنت انجام می‌شود . اما به‌طور مسلم ، نقش اینترنت تا سال‌های آینده پررنگ‌تر از این خواهد شد .

و البته آمریکا مانند سلاح‌های نظامی ،  چنین قدرتی برای ترساندن دارد .

هرچند اینترنت با همکاری حدود 12 موسسه اداره می‌شود اما غول همه آنها ، شرکت آمریکایی " آیکان " است با وظایف سنگین و مهم ثبت ، نگهداری وتوزیع دامنه‌ و آدرس‌های اینترنتی و نگهداری "سرورهای" اصلی . کافی‌است اراده شود تا مسیریاب‌های اینترنتی ، شناسه‌های اختصاص یافته به کشورهای مورد غضب را شناسایی نکنند و همه جامعه ‌اطلاعاتی مبتنی بر اینترنت آن کشور مختل شود .

خروج آیکان از آمریکا ، سپردن آن به یک نهاد بین‌المللی ، تشکیل شورایی بین‌المللی برای اداره آیکان و ... از پیشنهادهایی است که ارائه شده بود . به‌نظر می‌آید معقول و اجرایی‌ترین پیشنهاد هم در حال حاضر ، اداره اینترنت از طریق یک شورا یا مجمع بین المللی باشد ولی چه کسی حاضر است با آمریکا در افتد ؟

36 سال از تشکیل شبکه آرپانت می‌گذرد . در این سال‌ها دانشمندان آمریکایی با تلاش شبکه "یوزنت" را تقویت  و سپس اینترنت را در سال 1976 عرضه کردند . هنوز هم پس از سال‌ها ،چه کشوری ادعا می‌کند " می‌توانم اینترنت را بهتر اداره کنم ؟ "

تغییر در حاکمیت اینترنت یک ‌شبه قرار نیست اتفاق افتد ؛ اما دست کم باز شدن سر گفت‌وگوی بین المللی و هراس آمریکا از تغییر یک امتیاز است که به نفع سایر کشورها ثبت شده و می تواند با تعیین یک نهاد برای ادامه مباحث جامعه اطلاعاتی ، به امتیازهای بزرگتری تبدیل شود .

 

شيرين عبادی هم در اين اجلاس سخنرانی کرد . وی يکی به نعل کوبيد و يکی به سندان !

« اينجا » را ببينيد .

مطالب اين پست همچنين اقتباسی از اين آدرس ها بود : روزنامه نگار نو  و  راوی

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ٢٥ آبان ۱۳۸٤


باءُ ک تجّرٌ و لا بائی لا یجُر ؟

 

یه روزایی اگه گوش خودت را به اخبار می دادی مدام این ندا را می شنیدی :

تعداد 50 نفر در انفجارات شهر .. عراق کشته شدند !

این روزها وقتی موج اخبار را باز می کنی می شنوی :

تعداد 500 خوردو در ناآرامی های فرانسه به آتش کشیده شد !

یعنی تو می گی این خبر هم مشمول مرور زمان می شه و کم کم گوشمون به شنیدنش عادت می کنه ؟!!

 

 

        یادآوری :

 

* یه نکته راجع به یادآوری ! یادآوری به دنبال گفتن چیز جدیدی نیست ! بلکه تاکیدی است از جانب متکلم برای مخاطب تا مبادا با گذشت زمان اندیشه متکلم از ذهن مخاطب زدوده شده باشد !

1 . اطمینان داشته باشید که این آدم هلوع هم بسان شما نیک سرشتان ، از دیدن و شنیدن تعارضات اجتماعی در اروپا متاثر می شود . اما در عین حال نمی توانم تالمات خود را از مرگ دهها انسان ( انسان ! ) عراقی ، فلسطینی ، افغانی و .. پنهان کنم !

2 . هر چند ممکن است ربط منطقی بین این موضوعات نباشد ! اما در رخدادهای شبانه اروپا این احتجاج القاعده رنگ جدیدی می یابد : چرا باید ما در ترس و اضطراب شب را به روز و روز را به شب برسانیم اما غربی ها در آرامش !!

3 . هیچ رژیم سیاسی ( دولت ها ) بسادگی راضی نمی شود صحنه بازی را به رقیبان خود واگذار کند . منتهای مراتب ! سرکوب مخالفان احتمالی در  کشورهای فوق مدرن یک فرض حیاتی و نوعی مقاومت در برابر ارتجاع است . اما در کشورهای رو به توسعه ( چه برسد به رو به رشد ! ) مخالفت با آزادی !

4 . اگر از معنای تیتر این پست « باءُ ک تجّرٌ و لا بائی لا یجُر ؟ » بپرسید خواهم گفت همان مخالفت با آپارتاید تحلیلی است ! 

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز ٢٢ آبان ۱۳۸٤


دست و پا زدن های دموکراتيک !

 

تجربه نشان داده وقتی جدی می اندیشم ! تعارفات دوستان جای خود را به صراحت داده و آنهایی که صواب و صلاح من را بی پروا می خواهند ، سریعا و صریحا افکارشان را با من در میان می گذارند تا مرا از دچار خطایی احتمالی باز دارند و سره را از ناسره برایم روشن کنند . هر چند زمزمه دوستان از یک جنس نبوده ! و ای بسا از یک سطح هم پیروی نمی کند ! اما من همیشه این پدیده را بدیده میمون و مبارک نگریسته ام و خدایم را از بابت اعطای این نعمت بزرگ ( قدرت شنیدن سخنان مختلف و تبعیت از بهترین های آن ) سپاسگذارم . نعمتی که می دونم به این سادگی ها نصیب هر کسی نمی شه ! هر چند ممکن هم هست در وراء آن مخالفینی پيدا شوند که رو در رویت بایستند ! اما همیشه این مخالفت ها « شر»  نیستند ! 

بقول یکی از دوستان « در روز تعطيل آخر هفته ٫ من ميخواستم که به سينما برويم ولی دخترم مخالف اين تصميم من بود و ميخواست به ديدن يک موزيکال برويم . اين يعنی که دخترم مخالف من است يا مخالف سينما هست ؟ نه. تنها در آن روز و در آن موقعيت ٫ موزيکال را بهترين انتخاب ميدانست . همین »

 

************************************

از شب های پاریس نوشته بودم .. نمی دونم تو این فاصله شما هم تونستيد غیر از خبرهای ژورنالیستی ! دست نوشته های وب نگارها را ببينيد يا نه ؟ آدم از خوندن بعضی از اونا تا حدی متاسف می شه ! خیلی از قلم زنان داعیه دار را ديدم که تو این وادی چپ کردند .

خوب وقتی جاده یه جایی به بن بست می رسه چاره ای جز چپ کردن نیست !

 

 

 

حالا بماند که برخی برای در امان بودن از تعرضات فکری و اجتماعی این واقعه ! قبل از آنکه و بیش از آنکه به متن موضوع بپردازند ، با پیش کشیدن نمونه های مشابه آن در جوامع دیگر ( حالا نه حتما ایران اسلامی ! ) از پرداختن به موضوع تفره رفتند ! 

چند نمونه ريز تاسف آور آن می تونه اینها باشه !

    نتیجه ای که گرفتم این بود که شهروندان غیر درجه یک ! را می شود قلع و قمع کرد ..

 

  .. و من چقدر سرم درد می کند برای این تضارب ها !    

************************************

نيکلاس سارکوزی حکم اخراج شورشیان را صادر کرد

وزير کشور فعلی فرانسه پس از هشت ماه از تصدی گری وزارت دارایی فرانسه ( در هشتم آذر سال پيش ) با عنوان ریاست حزب حاکم فرانسه (حزب UMP )  و با اندیشه رقابت با ژاک شیراک در انتخابات سال 2007  برای سومین بار از سمت خود استعفاء کرده بود . تحليل گران داخلی که از وی بعنوان جانشين شيراک نام می برند در اقدامی انقلابی ! تشخيص نظام سياسی فرانسه را در اخراج همه ی خارجیهای شرکت کننده در ناآرامی های فرانسه دانست و دستور داد تا تمامی خارجی های شرکت کننده در ناآرامی های اين کشور بدون هیچگونه تاخیری به کشور زادگاهشان بازگردانده شوند . با اين حساب ! ايشان هم فکر کرد که با پاک کردن صورت مسئله می تواند بر حل مسئله فائق آيد ! 

در اين حال ؛ برخي از احزاب چپ فرانسه خواستار استعفاي وزير كشور شدند .

" حزب كمونيست" ، "حزب كمونيست‌هاي انقلابي" و "حزب سبز"هاي فرانسه به دليل ادامه ناآرامي‌ها در اين كشور و عدم توانايي وزارت كشور فرانسه براي كنترل آن ، خواستار استعفاي نيكلا ساركوزي وزير كشور شدند . نمايندگان اين احزاب نيكلا ساركوزي وزير كشور فرانسه را كه سخنان تندي عليه جوانان معترض شهرهاي شمالي حومه پاريس به زبان رانده و آنان را مشتي اراذل و اوباش قلمداد كرده است ، مسبب ادامه خشونت‌ها مي‌دانند

" اندره واليانی " نماينده مجلس ملي فرانسه و مسوول امور امنيت در حزب سوسياليست فرانسه اظهار داشت: استعفا يا عدم استعفاي ساركوزي مهم نيست ، آنچه اهميت دارد اين است كه تمامي حركات و سخنان ساركوزي صرفا مويد جاه‌طلبي وي براي احراز پست رياست جمهوري است و حل مشكلات جوانان فرانسوي براي وي چندان اهميتي ندارد .

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ٢:٤۱ ‎ق.ظ روز ٢۱ آبان ۱۳۸٤


دموکراتيک زده !

فرانسه رو می گم ! می بینی !

یه روزایی بود که هر تبعه خارجی که می خواست وارد ایران بشه ، دولتمردان آنها ، آنان را از سفر به ایران منع می کردند و ایران را یک کشور امن نمی دونستند ! .. ( نمی خوام بگم که الان هم برای آنان یکی از همون روزهاست ! ) اما همین فرانسه ظرف دوازده روز به جایی رسیده که عمده کشورهای اروپایی ( و حتی واشنگتن ! ) شهروندانشون را از سفر به اين کشور پرهیز می دهند ! جل الخالق !

ژاک شیراک پس از یازده روز ، بالاخره روزه سکوت خود را شکست ! ( آن هم چه سان ! ) با دادن اختیارات ویژه به فرمانداری ها و ایالات شورش زده ، اجازه برقراری منع رفت و آمد شبانه ( نخوانید حکومت نظامی ) را در شهرهایی چون پاریس ، لیون ، مارسی ، .. ( شهرهای مجاور مرز آلمان ! ) را صادر و متخلفان منع آمد و شد را به دو ماه زندان بشارت داد . جل الخالق ! من ماندم فقط چرا تا بحال رویشان نیامده بگن که این اقدامات زیر سر ایرانه !!؟ آهان یادم نبود ! اونا اصلا ! قائل به « تئوری توطئه » نیستند !

انقلاب کبیر در فرانسه ( 1789 ) در منظر عموم و نخبگان روز اروپا ، نماد مبارزه با ظلم آشکار و برهنه ای بود که نسبت به جنس انسان ! بویژه سیاهپوستان و کسانی که تحت قیمومیت فرانسه ( مستعمرات ) قرار داشتند روا می شد و این پیام بسرعت به همه جا صادر شد .

با تکیه بر آراء روشنفکرانی چون ژان ژاک روسو ( سومین – و آخرین -- واضع قرارداد اجتماعی ) مناسبات غلط اجتماعی و فرهنگی حاکم تقبیح شد و مولفه هایی چون یکسان سازی و برابری و سربازگیری و .. ابداع گردید ..

با وقوع جمهوری های اول تا پنجم کم کم پایه های یک نظام دموکراتیک و آزاد بیان نهاده شد و جریانات مختلف روشنفکری ( هفت جریان ! ) ، از این کشور مدینه ای آرمانی ساخته بود که رویای دیرین خیلی از جوانان و مردمان سرزمین خارج – خصوصا جوامع رو به رشدی چون ایران – برشمرده می شد .

اگر جناب آقای دمونیکن (نخست وزیر ) در جریانات وقایع چند روز اخیر اعتراف می کند که برای رفع محرومیت های مناطق شورش زده برنامه ای در دست تهیه دارد ، هرگز آن را به این معنا ندانید که هنوز هم این کشور طبقات محروم دارد و پس از این همه انقلابات و جریانات روشنفکری ، فاصله طبقاتی در اين کشور رخت برنبسته ! البته این هم خباثت دیگری از آقایان است تا حرکت های اخیر کشورشان را به دون مایه گان اجتماع نسبت دهند ! والا شآن لویی زادگان ( همان آخرین پادشاه فرانسه = نجبا و اشراف زادگان ) اجل از این است که برای دست یافتن به حقوق حقه خود دست به شورش و خشونت ( نخوانید رساندن صدای اعتراض ) بزنند !

به مخیله هیچ انسان عوامی هم خطور نمی کرد که چهارمین کشور صنعتی دنیا که نقش كليدي را در G8 دارد و از شاخص های خوب اقتصادی برخوردار است دچار پارادکس های درون سرزمینی ( خصوصا نسبت به اقلیت ها و آفریقایی تبارها ) گردد .. و تنها در یک شب ( شب دهم ) 1300 خودرو و چند کمیساریای پلیس در آن به آتش کشیده شود و دهها نفر – بالغ بر چهارصد و پنجاه نفر – بازداشت شوند و ...

***  چند نکته از هزاران نکات قابل توجه !

·     اصلا یادم نبود که این کشور ( و سپس ایالات متحده آمریکا ! ) چندی پیش شبکه ماهواره ای المنار ( متعلق به مبارزان فلسطینی و لبنانی ) را بلوکه کردند ( نخوانید فیلتر ! ) و اینک خود دچار مبارزان میهنی شده اند !

·     اصلا یادم نبود که مرغ همسایه غازه ! و به آدم های هلوع چه ربطی دارد که نسل برتر ( نخوانید نژاد برتر ! ) در مسیر طی مدارج عالی بشری چه منازلی را باید طی می کنند ! اما دیگران ( نخوانید دنباله روان بی چون چرای آنان ) اصولا حق ندارند سعی کنند تا چه رسد به اینکه خطا داشته باشند ( و بشود سعی و خطا ) !

·     اصلا یادم نبود که چرا باید از کشوری حرف بزنم که با اشباح تولیدات اقتصادی ( نخوانید اِشغال اقتصادی ) کشورم را مدرنیزه ( نخوانید وابسته و پیرامون صنعتی ) کردند و در صف هر چه واپس نگاه داشتن ایران ( که متاسفانه ! اسلامی است ) داعیه دار مبارزه با دستیابی این کشور به فن آوری تولید سوخت اتمی است .

·     اصلا یادم نبود که منو چه به این حرف ها ! کم مخالف دارم ! که حالا با این اوهام های نیمه شبانه ، خاطر خود و دوستان مجازی ام را مکدر کنم ؟

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱٧ آبان ۱۳۸٤


رمضان ! الوداع ..

براي مردان خدا، هيچ وداعي جانسوزتر از وداع با رمضان نيست.

 دعاى چهل و پنجم صحيفه‌ي سجاديه در وداع شهر رمضان است ؛ در اين دعا حضرت امام سجاد عليه‌السلام خطاب به ماه رمضان ، چندين بار وى را سلام و او را وداع مى‌كنند و مى‌فرمايند : السلام عليك يا شهر الله الاكبر و يا عيد اوليائه . السلام عليك يا اكبر مصحوب من الاوقات.

در فرازهايي از اين دعا كه خواندن متن عربي آن حال و هواي ديگري دارد، آمده است:

... سلام بر تو اي كريم‌ترين هم‌نشين از ميان زمان‌ها و وقت‌ها ؛ سلام بر تو كه اوقات تو در بهترين ماه خداوند قرار گرفته است ؛ سلام بر تو ، بر تو كه وقتي مي‌رسي دل‌هامان شاد مي‌شود و چون مي‌روي غم و اندوه عالم بر دل‌هامان مي‌نشيند . سلام بر تويي كه در نزد تو دل‌هامان نرم و خوش‌خو مي‌شود و گناهانمان اندك ؛ سلام بر تويي كه در مبارزه با شيطان ما را ياري دادي و راه‌هاي احسان و نيكوكاري را بر ما گشودي ...

... سلام بر تو كه قبل از آمدن انتظارت را داشتيم، هم‌اكنون نيز كه مى‌خواهى بروى ما را غمگين كرده‌اى...

... سلام بر مهمان گرانقدرى كه به بركت تو خدا بسيارى از بلاها را از ما برداشت و بسيارى از بركات را به ما عطا كرد (درحقيقت ما مهمان تو بوديم نه تو مهمان ما ) ...

... پروردگارا ! عمر ما را تا ماه مبارك آينده طولانى بفرما و هنگامى كه ما را به سال آينده رساندى، كمك كن تا آنچه در خور و شايسته توست، عبادت كرده و آنچه سزاوار توست، طاعت كنيم ...

... پروردگارا، هجران ماه مبارك را كه مصيبت ماست براى ما در روز عيد فطر با بركت جبران فرما ...

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳ آبان ۱۳۸٤


نابودي اسرائيل به معناي حذف سلطه‌ يك رژيم نژادپرست

همزمان با روز جهانی قدس ، همایش سراسری « جهان بدون صهیونیزم » در تهران برگزار شد . رئیس جمهور ایران در این همایش اظهاراتی را عنوان داشت که هر چند سخنان بدیعی نبود ! اما موج تازه ای از التهابات بین المللی را در بر داشت !! 

" سخنان ایشان را اینجا ببینید "

 

 

معلوم نیست (!) آقای احمدی نژاد چه چیز تازه ای ! گفته که نظام های تحت تاثیر صهیونیزم را برآشفته کرده ؟

شارون كه در پارلمان رژيم‌صهيونيستي سخنراني مي‌كرد، ايران، سوريه و مبارزان فلسطيني را تنها به دليل آنكه مقابل جنايت‌هاي رژيم‌صهيونيستي خاموش ننشسته‌اند ، افراطي خواند !

 

 

 

براستی این همه جنجال بر علیه ایران اسلامی برای چیست ؟ بقول امام راحل : " اگر جمهورى اسلامى چيزى نيست، چرا اين‏قدر عليه آن صف‏آرايى مى‏كنند ؟ اگر اهميتى ندارد ، چرا براى مقابله‏ى با آن ، اين‏قدر خودكشان مى‏كنند؟

 

" مگر در دنيا دولت‏هايى كه دولت‏هاى ديگر را قبول نداشته باشند و هويت سياسى آنها را انكار كنند، وجود ندارند؟ مگر رؤساى كشورهايى كه در دل آرزوى نابودى رئيس يك كشور ديگر را داشته باشند، در دنيا كم‏اند؟ به زبان هم مى‏آورند، مرتب هم هست. كجا چنين حساسيتى به وجود مى‏آيد؟ نفوذ صهيونيست‏ها روى دولت‏هاى غربى و اروپايى متأسفانه چنين جنجال‏هايى را به وجود مى‏آورد. بعد هم از فرصت استفاده كردند، اين را وصل كردند به قضيه‏ى انرژى اتمى! آن نادانى كه اولين بار اين حرف را زد و اين را به ماجراى انرژى اتمى وصل كرد، نفهميد كه سلاح اتمى براى از بين بردن حكومت‏ها و سيستم‏ها و رژيم‏ها نيست ؛ سيستم‏ها و رژيم‏ها با سلاح اتمى از بين نمى‏روند؛ سلاح اتمى فقط مى‏تواند انسان‏ها و سرزمين‏ها را نابود كند. آنچه رژيم‏ها را نابود مى‏كند، قدرت مقاومت و عزم و مبارزه‏ى ملت‏هاست ؛ اين عزم و مبارزه در فلسطين وجود دارد و به فضل الهى حتماً به سرنگونى رژيم صهيونيستى منتهى خواهد شد. "

 

این یک واقعیت عریانی است که تا زماني كه صهيونيست‌ها مصمم به برخورد حذفي ملت‌هاي اسلامي هستند بايد توقع داشته باشند كه چنين سياسي را كشورهاي اسلامي عليه آنها داشته باشند .

 

 

 

يهوديان دنيا هم مثل همه‌ي صاحبان مذاهب بايد زندگي آرامي بدون غصب كردن حق ملت ديگري داشته باشند ؛ اما وقتي صهيونيست‌ها براي حذف كشورهاي اسلامي شكل گرفته‌اند ، بايد انتظار داشته باشند كه چنين سياستي از طرف ملت‌هاي اسلامي در مورد آنها اعمال شود . آیا انتظار آنان این بود که گذر زمان مسائل را عوض كند ؟

 

 

بنظر من واكنش ساير كشورها نسبت به ايران امري طبيعي است چون اين كشورها تحت نفوذ صهيونيست‌ها هستند و حتي عكس‌العمل اين كشورها نسبت به سخنان و مواضع امام راحل همواره مشهود مشخص بود . تا زماني كه صهيونيست‌ها در اركان نظام‌هاي غربي و قدرتهاي استكباري نفوذ دارند اين مواضع طبيعي است .

سخنان احمدي‌نژاد با آن كه حرف تازه‌اي نبود، اما منطق قوي دارد و آن اين است كه حاكميت يك رژيم نژادپرست خونريز – كه با صراحت از تروريسم دفاع مي‌كند و به خواسته‌هايش عمل مي‌كند  – مشروعيت ندارد .

 

نابودي اسرائيل در اينجا به معناي حذف يك رژيم ضدحقوق بشر ، ضددموكراسي و ضدانساني زورمدارانه‌اي است كه كارش با سركوب پيش مي‌رود . به عبارتي ديگر ؛ دفاع از حاكميت ملي در سرزمين فلسطين و حذف سلطه يك رژيم نژادپرست ، ضد حقوق بشر .

 

 

 

مظلوم هر جای دنيا که باشد يك مسلمان وظيفه‌ي دفاع از حق او را به عهده دارد . ولی افسوس بحال دنيای يک ميلياردی مسلمان ! که از ابتدايی ترين حق دنيای انسان ها ! محروم است . آری ! حق بيان . اگر نه اين است پس کو حق وتوی اين ربع جمعيت جهان ؟!

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱٠ آبان ۱۳۸٤


وصيت نامه بزرگ مرد تاريخ

 

طبري در تاريخ و ابوالفر اصفهاني در مقاتل الطالبيين " وصيت نامه امير مومنان (ع) " را اين چنين ذكر كرده اند :

 

بسم الله الرحمن الرحيم

اين وصيت نامه علي بن ابيطالب است.

گواهي مي دهد كه معبودي جز خداي بي شريك نيست و محمد بنده و پيامبر اوست كه وي را با هدايت و آيين حق فرستاد كه بر همه دينها چيرگي دهد اگرچه مشركان آن را ناخوش دارند.

نماز و عبادت و زندگي و مرگ من براي خداي بي شريك و پروردگار جهانيان است. چنين مامور شده ام و من از مسلمانانم.

شما دو تن حسن و حسين را به تقواي الهي سفارش مي كنم.

·     درجست و جوي دنيا نباشيد اگر چه دنيا در جست و جوي شما باشد و بر چيزي از دنيا كه از دست شما مي رود دريغ مخوريد.

·       جز حق مگوييد و براي پاداش كار كنيد براي آخرت كار كنيد.

·       دشمن ستمگر و ياور مظلوم و ستمديده باشيد.

·     شما دو تن و همه فرزندان و خانواده ام و هركس را كه اين وصيت نامه من به دست او مي رسد به تقواي الهي و رعايت نظم در كارها و اصلاح ميان خودتان سفارش مي كنم. زيرا از رسول خدا  شنيدم كه مي فرمود اصلاح ميان مردم برتر از تمام نماز و روزه است و دشمني مكنيد كه باعث زوال دين است و نيرويي نيست مگر به استعانت خدا. به خويشاوندان خود بنگريد. پس با آنها رفت و آمد كنيد كه خداوند محاسبه را بر شما سبك مي كند .

·     خدا را  خدا را در مورد يتيمان ؛ گرسنه شان نگه نداريد تا در محضر شما به خواري نيفتند. زيرا از رسول خدا شنيدم كه مي فرمود هركس يتيمي را سرپرستي كند تا بي نياز شود ،خداوند بهشت را براي او واجب مي گرداند و اگر كسي مال يتيمي را بخورد جهنم را بر او واجب مي كند .

·      خدا را خدا را در مورد قرآن ؛ مبادا ديگران در عمل بدان از شما پيشي گيرند

·      خدا رادر مورد همسايگانتان كه أنان سفارش شدگان پيامبرتان هستند.

·     خدا را خدا را خدا را درباره خانه پروردگارتان . پس تا زماني كه باقي هستيد نبايد از وجود شما خالي باشد كه اگر متروك شود نتوانيد همتايي براي آن قرار دهيد و كوچك ترين چيز براي كسي كه از آن بازگردد آمرزش تمام گناهاني است كه پيش از آن مرتكب شده بود .

·     خدا را خدا را درباره نماز  كه آن بهترين كردارها و ستون دين شماست .

·      خدا را خدا را درباره زكات پيش چشم آوريد كه آن خشم پروردگارتان را فرو مي نشاند .

·     خدا را خدا را درباره جهاد در راه خدا با مالها و جانهايتان منظور داريد .جز اين نيست كه تنها دو تن در راه خدا جهاد مي كنند , پيشواي هدايت كننده و كسي كه مطيع او و پيرو هدايت اوست .

·      خدا را خدا را درباره ذريه پيامبرتان ؛ مبادا پيش روي شما به آنان ستم كنند .

·     خدا را خدا را در مورد ياران پيامبرتان ؛ كساني كه بدعتي از آنان سر نزده و بدعتگذاري را پناه نداده اند . زيرا رسول خدا به آنان سفارش كرده و بدعتگذاران آنان و پناه دهندگان به آنان را لعنت فرموده است .

·       خدا را خدا را در مورد مستمندان و مسكينان . پس آنان را در زندگي خود سهيم كنيد .

سپس فرمود نماز . نماز. در راه خدا از سرزنش سرزنشگران بيم مداريد خداوند شما را از شر كساني كه بر ضد شمايند كفايت كند. با مردم به نيكويي سخن بگوييد چنان كه خداوند شما را بدان فرموده است و امر به معروف و نهي از منكر را كنار مگذاريد كه در اين صورت خداوند بدان شما را بر شما حاكم كند. آن گاه دعا مي كنيد ولي به استجابت نمي رسد .

بر شما باد دوستي و بخشندگي و از جدايي و دشمني و پراكندگي بر حذر باشيد. در كار نيك و پرهيزگاری يار همديگر باشيد و بر گناه و ستم همدلي مكنيد. پرواي خدا پيشه كنيد كه خدا سخت مجازات كننده است.

خداوند دودمان شما را حفظ كند و پيغمبر را در ميان شما بر جاي دارد و شما را به خدا مي سپارم كه بهترين نگهدارنده است و سلام و رحمت و بركات الهي را بر شما مي خوانم .

 

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ٥ آبان ۱۳۸٤


دعا ؛ اوج لذت انس با پروردگار

بهترین مخاطب سخن های هر روزه داری تو این لحظات عزیز  و دلپسند کسی نیست جز ذات اقدس تعالی ؛ که ای بسا تو خیلی از زمان های دیگه زندگی از لمس حضورش غافلیم و غرق در فراق !

ماه رمضان ماه سازندگی فرض شده و چه ساختنی بهتر و بالاتر از ساختن درون . درونی که در گذر حوادث و ناملایمات قدر خود را از دست می ده و ای بسا وجودش را به ثمن بخسی می فروشه ! .. به نگاه آلوده ای ! به طعام شبه ناکی ! به صدای اغواگری ! و یا به ندای وسوسه انگیزی ! .. .. ..

قادر متعال ابزارهای لازم را برای این خودسازی در اختیارمون نهاده ..

همه فضائل را صد چندان برتری بخشیده و از طرفی بر دست و پای شیاطین غل زده تا بندگانش را از چیرگی آنان صیانت کند ! و دعـــــــــــــــــا ، این سلاح برنده را در دست عاشقانش نهاد تا از اين طریق لذت انس و تکلم را بکام شیفتگان معرفتش بچشاند .

 

دستاوردهاى دعا چيست؟

·          وقتى ما با خدا سخن مى‏گوييم، او را نزديك خود احساس مى‏كنيم، مخاطب خود مى‏دانيم و با او حرف مى‏زنيم، اين دستاوردها از جمله‏ى فوايد و عوايد دعاست. زنده نگهداشتن ياد خدا در دل ، غفلت را - كه مادر همه‏ى انحراف‏ها و كجى‏ها و فسادهاى انسان، غفلت از خداست - مى‏زدايد. دعا غفلت را از دل انسان مى‏زدايد؛ انسان را به ياد خدا مى‏اندازد و ياد خدا را در دل زنده نگه مى‏دارد. بزرگترين خسارتى كه افراد محروم از دعا مبتلاى به آن مى‏شوند، اين است كه ياد خدا از دل آنها مى‏رود. نسيان و غفلت از خداى متعال براى بشر بسيار خسارتبار است.

·          دستاورد دوم دعا، تقويت و استقرار ايمان در دل است . خصوصيت دعا اين است كه ايمان را در دل پايدار و مستقر مى‏كند. ايمانِ قابل زوال در مواجهه‏ى با حوادث عالم و سختى‏ها، خوشى‏ها، تنعم‏ها و حالات گوناگون انسان، در خطر از بين رفتن است. مى‏شناسيد كسانى را كه ايمان داشتند؛ اما در مواجهه‏ى با مال دنيا، با قدرت دنيا، با لذات جسمى و شهوات قلبى، ايمان از دست آنها رفت. اين، ايمان متزلزل و غيرمستقر است. خصوصيت دعا اين است كه ايمان را در دل انسان مستقر و ثابت مى‏كند و خطر زوال ايمان با دعا و استمرار توجه به خداى متعال از بين مى‏رود.

·          سومين دستاورد، دميدن روح اخلاص در انسان است. با خدا سخن گفتن و خود را نزديك او ديدن، به انسان روح اخلاص مى‏دهد. اخلاص يعنى كار را براى خدا انجام دادن. همه‏ى كارها را مى‏شود براى خدا انجام داد. بندگان خوب خدا همه‏ى كارهاى معمولىِ روزمره‏ى زندگى را هم با نيت تقرب به خدا انجام مى‏دهند و مى‏توانند. بعضى هم هستند كه حتّى قربى‏ترين و عبادى‏ترين كارها - مثل نماز - را نمى‏توانند براى خدا انجام دهند. بى‏اخلاصى، درد بزرگى براى انسان است. دعا روح اخلاص را در انسان مى‏دمد.

·          دستاورد چهارم دعا، خودسازى و رشد فضايل اخلاقى در انسان است. انسان با توجه به خدا و با حرف زدن با خداى متعال، فضايل اخلاقى را در خود تقويت مى‏كند؛ اين خاصيت قهرى و طبيعى انس با پروردگار است؛ بنابراين دعا مى‏شود پلكان عروج انسان به سمت كمالات. متقابلاً دعا رذايل اخلاقى را از انسان مى‏زدايد؛ حرص و كبر و خودپرستى و دشمنى با بندگان خدا و ضعف نفس و جبن و بى‏صبرى را از انسان دور مى‏كند.

·          دستاورد پنجم دعا، ايجاد محبت به خداى متعال است. دعا عشق به خداى متعال را در دل زنده مى‏كند. مظهر همه‏ى زيبايى‏ها و خوبى‏ها ذات اقدس پروردگار است. دعا و انس و تكلم با خداى متعال، اين محبت را در دل به‏وجود مى‏آورد.

·          دستاورد ششم دعا، دميدن روح اميد در انسان است. دعا به انسان قدرت مقاومت در مقابل چالشهاى زندگى را مى‏دهد. هر كس در دوران زندگى خود با حوادثى مواجه مى‏شود و چالش‏هايى پيدا مى‏كند. دعا به انسان توانايى و قدرت مى‏دهد و انسان را در مقابل حوادث مستحكم مى‏كند؛ لذا در روايت از «دعا» تعبير شده است به سلاح . از نبى مكرم نقل شده است كه فرمود: اسلحه‏يى را به شما معرفى كنم كه مايه‏ى نجات شماست ؟  در مواجهه‏ى با حوادث، توجه به خداى متعال، همچون سلاحی برّنده در دست انسان مؤمن است. اين ارتباط با خدا، دل انسان را مستحكم مى‏كند.

·          دستاورد ديگر دعا، برآمدن حاجات است. در دعاى ابوحمزه‏ى ثمالى از قول امام سجاد (عليه‏السّلام) اين‏طور عرض مى‏شود: «و ليس من صفاتك يا سيّدى أن تأمر بالسّؤال و تمنع العطيّة و انت المنّان بالعطيّات على اهل مملكتك» ؛ تو به بندگانِ خودت دستور بدهى كه از تو بخواهند، اما بنا داشته باشى كه خواسته‏ى آنها را عملى نكنى ؛ اين امكان ندارد. وقتى خداى متعال به من و شما امر مى‏كند كه از او بخواهيم و طلب كنيم، معنايش اين است كه خداى متعال تصميم دارد كه آنچه را مى‏خواهيم، به ما بدهد. لذا در روايت است كه خداى متعال كريم‏تر از آن است كه باب دعا را باز كند، اما باب اجابت را ببندد.

  
نویسنده : یوسف ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱ آبان ۱۳۸٤